THY, Avrupa’da uçulmayan nokta bırakmayacak

0
76

thy_uçak_1Haziranda Slovakya’ya uçmaya başlayacak olan THY’nin Avrupa’da teker koymadığı ülke kalmayacak. THY ayrıca, Hint Okyanusu’nun tropik adaları Maldivler ve Morityus’un ardından ekimde Seyşellere uçacak.

Haziranda açacağı Slovakya hattıyla Avrupa’da uçulmadık nokta bırakmayacak olan THY, 27 Haziran’da Vietnam’ın Hannoi şehrine, ekimde Seyşeller’e, Mart 2017’de ise Bali’ye uçmaya başlıyor.
Büyümenin merkezine transit yolcuyu alan THY, 2016’da başta ABD pazarı olmak üzere uçuş noktalarında frekans artırarak büyümeyi hedefliyor.

‘2010’DAN BERİ PLANLIYORDUK’

THY’nin ABD’deki 9’uncu uçuş noktası olan Atlanta hattının açılışında Milliyet’ten Serkan Arman’a konuşan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, “Bu hattı 2010 yılından beri planlıyorduk. Coca – Cola ve IBM gibi birçok uluslararası şirketin merkezi Atlanta’da. Kargo anlamında da beklentimiz yüksek” dedi.

‘ABD’DE YENİ HAT AÇMAYACAĞIZ, UÇUŞ SAYISINI ARTIRARAK BÜYÜYECEĞİZ’

Geçen yıl açılan Miami ve San Francisco hatlarının bir yılını doldurmadan yüzde 30 büyüme yakaladığını anlatan Olmuştur, şunları söyledi:
“ABD’de bu yıl yeni hat açmaktan ziyade uçuş sayısını artırarak büyümeyi planlıyoruz. Temmuzda 7 sefer olan Los Angeles uçuşu 11 sefere çıkacak. Temmuzdan itibaren Washington’a da ilave kapasite gelecek ve haftada 18 sefere çıkacağız. 2017 yaz tarifesinde de San Francisco’yu artırma düşüncemiz var. Haftada 10 – 11 sefer sayısına çıkmayı düşünüyoruz.”
‘TRANSİT AĞI KURDU’
Olmuştur, Atlanta seferleri için şimdiden 54 binden fazla yolcunun rezervasyon yaptırdığını belirterek, “Atlanta bize başta Hindistan olmak üzere İtalya, Almanya, Beyrut ve Tel Aviv’e gitmek isteyen etnik yolcu pastasından pay sağlayacak” dedi.

‘AVRUPA’DA UÇMADIĞIMIZ NOKTA KALMAYACAK’

Kısa bir süre önce Panama ve Bogota’ya da uçmaya başladıklarını hatırlatan Olmuştur, yeni hat açılışları hakkında şu bilgileri verdi:
“Haziranda Slovakya’da Kösice’yi açacağız. Böylece Avrupa’da uçmadığımız nokta kalmayacak. 27 Haziran’da Vietnam’da ikinci noktamız olan Hannoi gelecek. Hannoi için şimdiden 22 bin rezervasyon aldık. 31 Ekim’de Seyşeller geliyor. Seyşeller bizim üçüncü deniz, kum, güneş hattımız. Hiç tanıtmadan 2500 rezervasyon aldık. Hat açarken dıştan dışa transfer yolcu sayısını artıracak bir strateji izliyoruz. Seyşeller hattının bir özelliği Avrupa’dan tarifeli uçan bir hava yolunun olmaması. Biz Avrupa’da çok güçlü bir uçuş ağına sahibiz. Seyşeller’in yüzde 50 – 60 pazarı da Avrupa çıkışlı yolcu. 2017’de ise Bali’ye uçmaya başlıyoruz. Bu Endonezya’daki ikinci hattımız, Avustralya’ya en yakın noktamız.”
Bu yılın ilk 4 ayında dıştan dışa yolcu sayısını yüzde 21 artıran şirket, 2002’de 1 milyon olan transit yolcu sayısını 2015’te 15 milyona çıkardı. ABD hatlarının toplam cirosu 1.5 milyar dolar civarında. Bu da şirketin toplam cirosunun yüzde 10 – 11’ine denk geliyor.