THK ve GESEM birlikte pilot yetiştirecek

0
146
THK ve GESEM birlikte pilot yetiştirecek
Türk Hava Kurumu ve Gediz Üniversitesi‘nin başlattığı uçuş programlarına katılıp 149 saatlik eğitimi bitirenler tek motorlu uçakları kullanabilecek. Ticari yolcu uçağı pilotu olmak isteyenler de ABD’ye gönderilecek.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, THK Uçuş Akademisi Genel Müdürü Giray Hürgezen ve GESEM Müdürü Atilla Ediz bu amaçla protokol imzaladı, pilot olmak isteyenler için ortak eğitim programları başlatıldı.

Katılımcılar 104 saat teorik ders görecek, ardından da THK pilotlarıyla 45 saat uçuş yapacak. Başarıyla tamamlayanlar Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi onaylı PPL lisansı sahibi olacak ve tek motorlu uçakları kullanabilecek.

Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, Ulu Önder Atatürk‘ün dediği gibi ‘istikbalin göklerde’ olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Güneş, bu sözün öneminin yakın gelecekte daha iyi anlaşılacağını, THK ile yaptıkları işbirliğinin bu nedenle büyük önem taşıdığını dile getirerek; “Önümüzdeki dönemde pilotluk lisansı da tıpkı araç ehliyeti gibi gereksinim haline gelecek. Bugün pek çok şirketin ve kurumun uçağı bulunuyor, zamana karşı verilen yarışta hava yoluyla rakiplere karşı öne geçilmeye çalışılıyor. İşadamları kendi uçağını kullanmak istiyor. Üniversite öğrencileri mezun olmadan CV’lerine bir de pilotluk lisansını eklemeyi amaçlıyor” dedi.

Prof. Dr. Güneş, ticari yolcu uçağı pilotu olmak isteyenleri de ABD’ye göndereceklerini açıkladı.

Ulaşımonline

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here