TAV’ın Medine Havalimanı’na Routes’tan ödül

0
120

Medine_Havalimani_34

TAV’ın Medine Havalimanı’na Routes’tan ödül

1,2 milyar dolar yatırımla inşa edilen yeni terminaliyle öne çıkan Medine Havalimanı, dünya havacılık endüstrisinin prestijli etkinliklerinden Routes Pazarlama Ödülleri’nde “Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi” havalimanları 4 – 20 milyon yolcu kategorisinde en iyi havalimanı seçildi.

 

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları’nın işlettiği Medine Havalimanı, havacılık endüstrisinin prestijli etkinliklerinden Routes Pazarlama Ödülleri’nde kendi kategorisinde en iyi havalimanı seçildi. Havacılık sektörünün prestijli etkinliklerinden Routes Dünya Güzergah Geliştirme Fuarı’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi konferansı sırasında açıklanan ödüller, havayolu planlama uzmanlarından oluşan jürinin oylarıyla belirlendi. Bahreyn’de düzenlenen ödül törenine bölge ülkeleri ve dünyadan 350’den fazla havacılık uzmanı katıldı.

 

TAV Havalimanları Pazarlama Direktörü Aslıhan Çörtük
TAV Havalimanları Pazarlama Direktörü Aslıhan Çörtük

TAV Havalimanları Pazarlama Direktörü Aslıhan Çörtük, “Havayolu ve havalimanı işletmecilerinin en önemli etkinliklerinden Routes’ta 1,2 milyar dolar yatırımla hayata geçirdiğimiz Suudi Arabistan’ın Medine Havalimanı’ndaki faaliyetlerimizle alanımızda ödül kazanmaktan gurur duyuyoruz. İslam Dünyasının en önemli ikinci şehri olan Medine Havalimanı’nın bizim için ayrı bir önemi bulunuyor. Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine Havalimanı, Körfez Bölgesinin de ilk kamu-özel sektör işbirliği projesi olma özelliğine sahip. Umre’ye ve Hacca giden yolcularımızı Medine Havalimanı’nda  TAV Havalimanları olarak karşılıyoruz. Operasyonel başarımızı pazarlama alanında da bu ödülle tescillemiş olduk. Yolcularımıza en iyi seyahat deneyimini sunmak üzere çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Routes ödüllerinde Medine Havalimanı “4-20 milyon yolcu” kategorisinde, Güney Afrika’nın Cape Town ve Etiyopya’nın Addis Ababa havalimanlarını geride bırakarak ilk sırada yer aldı. “20 milyondan fazla yolcu” kategorisinde Dubai Havalimanı, “4 milyondan az yolcu” kategorisinde de Kilimanjaro Havalimanı ödül aldı.

Medine_Havalimani_1 Medine_Havalimani_2

 

 

 

 

 

TAV ve ortakları Al Rajhi ile Saudi Oger’in oluşturduğu TIBAH kazandığı ihale çerçevesinde Haziran 2012’de Medine Havalimanı’nın işletmesini üstlenerek yeni terminalin yapımına başladı. Konsorsiyumun 1,2 milyar dolar yatırımla hayata geçirdiği yeni terminal kısa süre önce deneme operasyonlarına başladı. Proje kapsamında bugüne kadar yeni terminal binası, apron ve hızlı çıkış yolları; yeni uçak park sahası, yenilenen ve uzatılan pisti, yeni taksi yolu ve bağlantı yolları, havalimanı yeni yaklaşma yollar ve otopark yapıldı.

 

2014’te 5,7 milyon yolcuya hizmet veren mevcut havalimanının kapasitesi yapılan yeni terminal binası, apron ve hızlı çıkış yolları ile ilk aşamada yılda 8 milyon yolcuya çıkartıldı. Kapasite imtiyaz süresi bitmeden önce kapasite yılda 16 milyon yolcuya ulaşacak. TAV Havalimanları, Al Rajhi ve Saudi Oger’in 2037’ye kadar havalimanını işletme hakkı bulunuyor.

 

TAV Havalimanları hakkında

 

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda operasyon yönetiyor. Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2014’te iştirakleriyle birlikte yaklaşık 743 bin uçak seferine ve yaklaşık 95 milyon yolcuya hizmet sundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here