TAV’ın büyüme stratejisi Harvard’da ders oldu

0
146

 

Havalimanı yapımı ve işletmeciliğinde dünyanın en büyük grupları arasında yer alan TAV’ın iş modeli ve büyüme stratejisi Harvard Business School’da ders oldu. Çalışma, TAV’ın küresel pazarda önemli bir markaya dönüşme yolculuğunu anlatıyor, entegre hizmet sunmaya dayanan iş modeliyle rakiplerinden ayrıştığını vurguluyor.

TAV+Harvard

Yönetim bilimleri alanında dünyanın önde gelen okullarından Harvard Business School (HBS), İstanbul’dan çıkarak küresel bir marka haline gelen TAV üzerine vaka çalışması gerçekleştirdi.

Harvard Business School öğretim üyesi Prof. Dr. Juan Alcacer ve HBS İstanbul Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Esel Çekin tarafından kaleme alınan vaka çalışması, bir Türk şirketinin sıfırdan, yap-işlet-devret projesiyle çıktığı yolda, vizyonunu ve hedeflerini geniş tutup dünyanın en büyük havalimanı işletmesi platformlarından biri haline gelmesini konu alıyor.

Çalışma çerçevesinde TAV Grubu CEO’su Sani Şener 18 Şubat’ta da ABD’nin Boston şehrinde Harvard Üniversitesi işletme yüksek lisans öğrencileriyle buluşacak.

TAV Grubu CEO’su Sani Şener “TAV olarak başlangıçtan bu yana inovasyona dayalı akıllı büyümeyi hedefleyen farklı bir iş modeli oluşturduk. 3 yıl 8 ay ve 20 günlük bir projeye başladık. 2000 yılında İstanbul’da sadece 10 milyon yolcumuz vardı. Şu an yedi ülkedeki 14 havalimanında yılda 102 milyon yolcu ağırlıyoruz. Yer hizmetlerinden, yiyecek içeceğe, duty free’ye, güvenliğe ve IT’ye kadar geniş çerçevede, TAV’ın ürün ve hizmetleri 16 ülke 70 havalimanında yer alıyor. Havalimanı inşaatında dünyada ilk sıradayız. Finansal yetkinliğimiz ve operasyonel yeteneklerimizle dikey ve yatay entegrasyonun en iyi örneklerinden birini oluşturan iş modelimizle havalimanı işletmeciliğinde tüm dünyada tercih edilen bir marka haline geldik. Bu başarıyı fiziki varlıklarımızla değil entelektüel ve sosyal varlıklarımızla, 39 farklı milletten 54 bin çalışanımızla yakaladık. Esnek, aynı zamanda şoklara karşı dayanıklı yapımızla, Türkiye’nin çıkarttığı küresel markamız TAV’ın Harvard’da geleceğin üst düzey yöneticileri tarafından ele alınıyor olmasından dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

 

Harvard Business School öğretim üyesi Prof. Dr. Juan Alcacer “Harvard Business School olarak ortaya çıkardığımız öğrenim malzemelerinin, öğrencilerimizin dünyada fark yaratan liderler olmalarına yardımcı olması için büyük özen gösteriyoruz. Bu amaca yönelik şekilde sürekli olarak dünyada ilginç ve önemli yönetim öğretileri sunabilecek şirketler ve organizasyonlar arıyoruz. Birkaç yıl önce Türkiye’yi ziyaret ettiğimde TAV yöneticileri ile tanıştım; şirketin iş modelini ve stratejik yol ayrımlarını öğrenme şansını elde ettim. TAV’ın öğrencilerin iyi yönetim uygulamalarını keşfedebilecekleri harika bir ortam oluşturduğunu düşündüm ve vaka çalışmasını ortaya çıkardık” dedi.

 

TAV’ın strateji alanında örnek oluşturan vaka çalışması için HBS öğretim üyeleri iki aylık bir araştırmanın ardından şirket yöneticileriyle bire bir ve toplu görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Dünyadaki farklı havalimanı işletmeciliği modellerini karşılaştıran çalışmada, İstanbul Atatürk Havalimanı yap-işlet-devret projesiyle yola çıkan TAV’ın bir yandan hizmet ağını 16 ülke ve 70 havalimanına genişlettiği aynı zamanda da havacılık dışı gelirlere odaklanarak ve havalimanı işletmesinin tüm alanlarında hizmet sunmayı içeren entegre bir model oluşturarak farklılaştığı belirtildi.

 

TAV’ın Türkiye’deki varlığını güçlendirirken “finansal olarak küresel, operasyonel olarak bölgesel” liderliğe yöneldiği vurgulandı. Bölgedeki gelişmekte olan pazarlara odaklanan TAV’ın, başarılı bir şekilde finansal ve stratejik ortaklıklar ve halka açılarak küresel bir marka olmaya yöneldiği eklendi.

 

TAV Havalimanları hakkında

 

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor. Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da yer alıyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2015’te iştirakleriyle birlikte 780 bin uçak seferine ve 102 milyon yolcuya hizmet sundu.