TAV , Suudi Arabistan’da Türkiye’nin elçiliği yapıyor

0
62

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel MüdürlüğüTAV, Suudi havacılık heyetini Türkiye’de ağırladı

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi Başkanı ve beraberindeki heyet, TAV Havalimanları ev sahipliğinde İstanbul ve Ankara’yı kapsayan biz ziyaret için Türkiye’ye geldi.

Ankara’da Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ve resmi yetkililerle görüşen heyet, Türkiye’de havacılık sektörü ve işbirliği olanakları konusunda bilgi aldı. Bugün de İstanbul Atatürk Havalimanı’nı ziyaret eden heyet, TAV tarafından yürütülen operasyonları yerinde inceleyerek bilgi alışverişinde bulunuyor. Ziyarete Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA Başkanı Süleyman Al Hamdan, GACA Başkan Yardımcısı, Tarık Abdülcabbar, Al Rajhi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr.İbrahim Al Rajhi ve beraberindeki heyet katıldı.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA Başkanı Süleyman Al Hamdan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada “Burada olmaktan çok mutluyuz. Ortağımız TAV bu ziyareti ayarladı. Onlarla son iki yıldır çalışıyoruz ve çok iyi ilişkilerimiz var. TAV Suudi Arabistan’daki havalimanlarından birini devraldı ve bu bizim özelleştirme projelerimizden ilki oldu. Dün Ankara’daydık ve resmi yetkililerle görüşmeler yaptık, sayın bakanı ziyaret ettik. Dr. Sani Şener ve Dr. İbrahim Al Rajhi’ye bu program için teşekkür ederim. Bugün Atatürk teki operasyonları görmek ve bilgi alışverişinde bulunmak için buradayız. Şu ana kadar gördüklerimizden etkilendik” dedi.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener“Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA başkanı ve başkan yardımcısını ağırlıyoruz. GACA’nın altında hem Saudi Airlines, hem sivil havacılık hem de havalimanları var. Kendilerinin ziyaretinden gururlandık. Özelleştirmede aldığımız Medine Havalimanı yapıldıktan sonra çok başarıyla gidiyor. Medine’den sonra burada ana merkezimizi de görmek istediler. Yetkililerle de görüştüler. Medine’deki ortağımız Al-Rajhi Holding’in başkanı da yanımda. Kendilerine hem buradaki olanaklarımızı tanıttık, hem de dün Türkiye havacılığı hakkında bilgi almak üzere Ankara’da sayın bakanı ziyaret ettiler. Türk-Suudi ilişkilerinin gelişmesi açısından bugünlerde bizim için çok önemli. Biz TAV olarak Suudi Arabistan’da Türkiye’nin elçiliği yapıyoruz. Medine Havalimanı’ndan dolayı da Türkiye’de Suudilerin elçiliğini yapıyoruz” dedi.

TAV Havalimanları, Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi, Medine Havalimanı’nın yap-işlet-devret projesi için ortakları Al Rajhi ve Saudi Oger ile birlikte Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA ile Ekim 2011’de sözleşme imzaladı. Medine Havalimanı’nı işletmeye 30 Haziran 2012’de başlayan Konsorsiyum, son teknolojilerle donatılmış yolcu terminalinin inşasını 2015 yılının Şubat ayında tamamladı. Yatırım miktarı yaklaşık 1,2 milyar dolar olan proje kapsamında, yolcu terminali 2015 yılının Nisan ayında hizmete girdi. 2014’te 5,7 milyon yolcuya hizmet veren Medine Havalimanı yapılan yatırımlar sonucunda yılda 18 milyon yolcuya kadar hizmet verebilecek. Konsorsiyum, Medine Havalimanı’nı 25 yıl boyunca işletim hakkına sahip. Medine Havalimanı, Aralık 2014’de Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen sertifika ile Ortadoğu ve Kuzey Afika bölgesinde Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikası alan ilk bina oldu. Routes Pazarlama Ödülleri 2015’te Orta Doğu ve Kuzey Avrupa Bölgesi 4-20 milyon yolcu kategorisinde “En İyi Havalimanı Ödülü”ne layık görüldü.