GÜNCEL SON HABERLER

SWISS Yiyecek İsrafını Azaltmak İçin Kalan Sandviçleri Sürpriz Paketlerde Satıyor

SWISS Yiyecek İsrafını Azaltmak İçin Kalan Sandviçleri Sürpriz Paketlerde Satıyor

SWISS International Airlines, günlük gıda israfını azaltmak amacıyla, Cenevre’deki üssünden gerçekleşen günün son kısa mesafeli uçuşlarında, yolculara son kullanma tarihi geçmek üzere olan sürpriz yemekleri oldukça indirimli fiyatlarla satmaya başlayacak.

SWISS, Cenevre ve Zürih’ten kısa ve orta mesafeli uçuşlarda ünlü yerel şirket Confiserie Sprüngli’nin çeşitli taze ürünlerini satıyor, ancak uçakta satın alma popülerliğini kanıtlamış olsa da, havayolu hala her gün ziyan olan yiyeceklerle günü kapatıyor.

Havayolu, o günlük ne kadar taze ürüne ihtiyacı olduğunu tahmin etmek için zaten geçmiş satış verilerini kullanıyor ancak tahminler her zaman tutmuyor. Pek çok havayolu şirketi, ya yeterince taze yiyecek yüklemedikleri için müşterilerini hayal kırıklığına uğratıyor ya da boşa giden mükemmel yiyecekleri ziyan ediyor.

Pan-Avrupa gıda atık şirketi Too Good to Go’ya göre, üretilen gıdaların yaklaşık üçte biri öylece çöpe atılıyor. Kuruluş, fazla yiyeceği olan işletmeleri, bundan yararlanabilecek insanlarla birleştirmek için bir uygulama kurdu.

SWISS, kalan taze yiyecekleri satarak uçuşlarında yiyecek israfını azaltmak için Too Good to Go ile işbirliği yaptı. Uçuş görevlileri, uçuş başlangıcında içinde bir, iki veya üç yiyecek içeren paketlerde kalan yiyeceklerin satın alınabileceğini duyuran bir anons yapacak.

Bu sistemde, yolcu satın alma işlemini gerçekleştirip çantanın mührünü açana kadar içeriğini bilemeyecek.
Konsept şu anda Eylül ayı boyunca yalnızca Cenevre uçuşlarında test ediliyor, yeterince ilgi görürse uzatılabilir. Havayolunun batı İsviçre operasyon başkanı Romain Vetter, ilk sonuçların umut verici olduğunu, ancak havayolunun hala son analizin sonuçlarını beklediğini söyledi.

SWISS’in ticaret baş sorumlusu Tamur Goudarzi Pour, “Uçaktaki atıkları yönetmek, daha fazla sürdürülebilirlik taahhüdümüzün önemli bir parçasıdır” diye açıklıyor.

“Bu hizmeti sunarak uçağımızda kullanılmayan yiyecekleri önemli ölçüde azaltmayı umuyoruz. Tüm ürünlerimizde, hizmetlerimizde ve süreçlerimizde sürdürülebilirliği düşünmek, SWISS DNA’mızın bir parçasıdır,” diye devam etti Pour.

Bu, SWISS’in yiyeceklerin çöpe gitmesine izin vermek yerine satarak, biraz para da kazanmasına yardımcı olacaktır.

Bu yılın başlarında British Airways, Ekonomi yolcuları için kısa mesafeli uçuşlarda taze yiyecekleri kaldırma kararı almıştı, ancak müşteriler uçuştan önce sandviç sipariş edebiliyor. Karar, gıda israfını önlemek ve satılmayan gıdalardan kaynaklanan maliyetlerden tasarruf etmek için bilinçli olarak alınmıştı.

İçerik:paddleyourownkanoo.com

swiss
Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER