Latest Posts

Sürdürülebilir havacılık yakıtı ile uçan ilk kurtarma helikopteri

Airbus H145 helikopteri, ilk kez sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile uçtu ve uluslararası havacılıkta yeni bir dönüm noktasına ulaşıldı. ADAC Vakfı’nın Yönetim Kurulu huzurunda ve ADAC Luftrettung, motor üreticisi Safran Helicopter Engines, helikopter üreticisi Airbus Helicopters ve enerji şirketi TotalEnergies genel müdürleri ve üst yönetiminin katılımları ile Münih Harlaching Kliniği’ndeki hava kurtarma istasyonunda gerçekleşen törende ADAC Luftrettung tarafından işletilen Airbus H145 kurtarma helikopterinin Arriel 2E motorlarına bir tür SAF olan bioyakıt ikmali yapıldı.

Bu şirketlerin ortak desteği ve gücü ile helikopterlerin karbonsuzlaştırma yolunda büyük adımlar atılacak ve geleneksel yakıtların yerine alternatif havacılık yakıtları geliştirilecek.

H145’in kullandığı ikinci nesil bioyakıt (havacılık endüstrisinin tercih ettiği SAF), fosil eşdeğerine kıyasla CO2 emisyonlarını %90’a kadar düşürüyor, çünkü kullanılmış yemeklik ve katı yağlar gibi kullanım döngüsünden arta kalanlar ve atık malzemelerden üretilir. Sonuç olarak da yakıtın, tarımsal gıda üretimi üzerinde hiçbir negatif etkisi olmayacak.

Münih’te ilk kurtarma helikopteri uçuşu için kullanılan yakıt, TotalEnergies tarafından Fransa’daki tesisinde, herhangi bir bitki bazlı yağa dayanmaksızın kullanılmış yemeklik yağdan üretildi. Bu SAF ile ADAC Luftrettung filosu, CO2 emisyonlarında yüzde 33’lük bir azalma sağlayabilir ki bu, 50.000’in üzerinde kurtarma görevi ve yılda 3.3 milyon kilometreden fazla uçuşla, yaklaşık 6.000 ton CO2’lik bir azalma demektir.

ADAC Luftrettung ve motor üreticisi Safran Helicopter Engines, sürdürülebilir havacılık yakıtının geliştirilmesine katkı sağlamak için aynı hedefi paylaşıyor. Bu amaçla Köln’de bir ADAC kurtarma helikopteri ile bir proje başlatıyorlar. Proje, H145’te bioyakıt kullanımını tüm yönleri ile inceleyecek ve operasyonel kampanya 2021 yazında başlayacak.

ADAC Luftrettung ve Safran Helicopter Engines Genel Müdürleri Frédéric Bruder ve Franck Saudo, önümüzdeki yıllarda biyoyakıtın karışım oranını yüzde 100’lere çıkarmayı ve ardından fosil yakıtlara alternatif olan Power-to-Liquid (PTL) olarak da bilinen sentetik e-yakıtın kullanımını teşvik etmeyi öngören SAF konusunda uzun vadeli bir anlaşma imzaladılar. PTL, yenilenebilecek kaynaklardan elektrik enerjisi ile elde edilen ve bioyakıt kullanımı ile birlikte iklim-nötr havacılığa yaklaşmanın önemli adımıdır.

Bioyakıt şu anda Jet-A1 tipi geleneksel gazyağı ile maksimum yüzde 50 oranında karışım ile havacılık kullanımı için sertifikalandırılmış ve onaylanmıştır. ADAC kurtarma helikopteri yüzde 40’lık bir karışımla uçuş gerçekleştirdi.

ADAC Luftrettung’ın kâr amacı gütmeyen kuruluşu olan ADAC Vakfı CEO’su Dr. Andrea David, “Bizim için SAF pilot projesi, iklim-nötr ADAC Vakfı ve hava kurtarma hizmetine giden yolda ilk büyük adımdır ve Almanya ile Avrupa’nın iklim koruma hedeflerine ulaşmasında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak katkımızdır” dedi.

ADAC Luftrettung Genel Müdürü Frédéric Bruder, “Çevre dostu gazyağı ile acil sağlık hizmetlerinde CO2’yi azaltmada öncü olmak istiyoruz. Bu, SAF kullanımının uzun vadede geleceğe dönük olması için teknolojik olarak hava kurtarma hizmetini geliştirmemiz gerektiği anlamına geliyor. Bunu başarmak için de yanımızda güçlü ortaklarımız var. Önemli bir nokta da, SAF resmi olarak onaylanmış bir yakıttır, bu da uçuş ve hasta güvenliğinin en üst düzeyde olduğu anlamına geliyor” dedi.

Safran Helicopter Engines CEO’su Franck Saudo şunları söyledi: “Safran, helikopter karbondioksit emisyonlarını azaltma çabalarında motor endüstrisine öncülük eder. Bu tarihi ilk uçuşla birlikte, Safran ile güçlendirilmiş helikopter filosunda SAF kullanımını genişletmek için ADAC Luftrettung ile bir anlaşma imzaladık. Tüm Safran motorları, bioyakıt da dahil olmak üzere yüzde 50’ye kadar sürdürülebilir yakıtla çalışacak şekilde sertifikalandırılmıştır. Hedefimiz yüzde 100’e ulaşmak.”

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even ise şunları söyledi: “Sürdürülebilir havacılığa öncülük etmek, Airbus’ın net bir hedefidir ve sürdürülebilir havacılık yakıtının kullanılmasını sağlamak sektörümüz için önemli bir dönüm noktasıdır. Bugünkü etkinlik, Airbus Helicopters’ın dünyadaki en düşük CO2 emisyonlu ürün yelpazesine sahip olma arzusunu pekiştiren ilk adımdır.”

TOTAL Deutschland GmbH Genel Müdürü Christian Cabrol, “TotalEnergies, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefi belirledi. Bioyakıtlar geliştirerek, havacılık endüstrisi müşterilerimizin kullandıkları enerji ürünlerindeki karbon yoğunluğunu azaltmalarına yardımcı oluyoruz. Sürdürülebilir havacılık yakıtımız, depolama ve dağıtım için lojistik altyapıda herhangi bir değişiklik yapılmadan ve dolayısıyla doğrudan uçaklarda ve helikopterlerde kullanılabilir. Bunu bugün pratik olarak deneyimlemiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz Mart ayında, Fransa’da sürdürülebilir havacılık yakıtlarının üretimine başarıyla start verdik ve iki hafta önce Paris ve Montreal arasında uzun mesafeli bir uçuş için kullanılmaya başlandı, yakında Alman müşterilerimize sunacağız” dedi.

Airbus Hakkında               

Airbus, güvenli ve birlik içinde bir dünya için sürdürülebilir havacılığın öncüsüdür. Şirket, havacılık, savunma ve bağlantılı hizmetlerde en verimli ve teknolojik olarak gelişmiş çözümleri sunmak için sürekli olarak yenilik getirmektedir. Ticari uçaklarda Airbus, en modern ve yakıt tasarruflu uçakları sunmaktadır. Airbus aynı zamanda savunma ve güvenlik alanında Avrupa lideri ve dünyanın önde gelen uzay şirketlerinden biridir. Helikopter sektöründe ise Airbus, dünya çapında en verimli sivil ve askeri helikopter çözümlerini sunmaktadır.

ADAC Luftrettung gGmbH

50’den fazla kurtarma helikopteri ve 37 istasyonu ile kâr amacı gütmeyen ADAC Luftrettung, Avrupa’nın en büyük hava kurtarma organizasyonlarından biridir. ADAC kurtarma helikopterleri, Alman kurtarma hizmeti sisteminin bir parçası olan ADAC, her zaman kontrol merkezinden 112 acil durum numarası aracılığıyla talep edilmekte ve acil bir durumda herhangi bir kazazede veya hasta kişi için hazır konumda bulunmaktadır. ADAC Luftrettung gGmbH’nin yol gösterici ilkesi “zamana karşı ve yaşam için” olmakla birlikte özellikle ciddi yaralanmalar veya hastalıklar söz konusu olduğunda, hasta uygun bir hastaneye ne kadar hızlı nakledilirse veya acil servis doktoru tarafından yerinde tedavi edilirse, hayatta kalma veya iyileşme şansları o kadar yüksek olmaktadır. ADAC Luftrettung, 2017’den bu yana ADAC Vakfı’nın yan kuruluşudur.

ADAC Vakfı

Kâr amacı gütmeyen ve hayırsever ADAC Vakfı, bilimsel bulgularla yol güvenliğini artırmak ve kazaları önlemek için araştırma ve eğitim önlemlerini desteklemektedir. Buna ek olarak, ADAC Vakfı kendi programları aracılığıyla çocuklar ve gençler arasında karayolu trafiği tehlikeleri konusunda farkındalık yaratmaktadır. Vakıf, mobilite araştırmalarını teşvik ederek karayolu trafiğini daha sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ADAC Vakfı amatör motor sporları alanında daha fazla güvenlik ve yeniliğe önemli bir katkı sağlayan vakıf ayrıca yardıma ihtiyacı olan kazazedelere kişisel hareketliliklerinin bir kısmını geri kazandıran önlemlerle de destek veriyor. Finansman hayatı tehdit eden tehlikelerden kurtarmaya odaklanan ADAC Vakfı, Almanya’da ve yurtdışında hava kurtarmayı ve acil durum mağdurları için akut ve acil tıbbi bakımın iyileştirilmesini desteklemektedir. ADAC Luftrettung gGmbH, ADAC Vakfı’nın tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur ve Avrupa’nın en büyük hava kurtarma organizasyonlarından biridir.

Safran Helicopter Engines

Safran Helikopter Motorları, kurulduğu günden bu yana 75.000’den fazla üretilen helikopter motorunun üreticisidir. Dünyanın en geniş helikopter turboşaft yelpazesini sunmakta ve 155 ülkede 2.500’den fazla müşterisi bulunmaktadır.

TotalEnergies

TotalEnergies, petrol ve biyoyakıtlar, doğal gaz ve yeşil gazlar, yenilenebilir ve elektrik olmak üzere küresel ölçekte enerji üreten ve pazarlayan geniş bir enerji şirketidir. 105.000 çalışanıyla, her zamankinden daha uygun fiyatlı, temiz, güvenilir ve mümkün olduğunca çok insana erişilebilir enerji ulaştırmak için durmadan çalışmaktadır. 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren TotalEnergies, insanların refahına katkıda bulunmak için tüm boyutlarıyla sürdürülebilir kalkınmayı, projelerinin ve operasyonlarının merkezine yerleştiriyor.

H145 EXPH 2068 014

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.