SunExpress Kaptanı Mustafa Sermet Sezgin gökyüzüne veda etti

0
263

SunExpress Kaptanı Mustafa Sermet Sezgin gökyüzüne veda etti

 

Bugün son uçuşunu gerçekleştirerek emekliliğe ayrılan SunExpress kaptanlarından Mustafa Sermet Sezgin’e havayolunun yöneticileri, kabin ekipleri ve ailesinin katılımları ile SunExpress Plaza’da bir veda etkinliği düzenlendi.

 

1953 doğumlu Sezgin, 3 yıllık Harp Okulu eğitiminin ardından 1974 yılında uçuş eğitimine Gaziemir’de T-34 uçağı ile başlayarak daha sonra Çiğli Hava Üssü’nde  T-37 ve T-33 uçakları ile devam etti.
İlk görev yeri Etimesgut’ta C-47 uçakları ile nakliye birliğine katılan Sezgin, Kayseri’deki 12. Hava Üssü’nde C-160 uçakları ile uçuşlarını sürdürdü. 1984-1986 yılları arasında Almanya Geilenkirchen NATO Üssü’nde orijinali Boeing707 olan E-3A AWACS uçakları ile görev yaptı. NATO görevinin ardından tekrar Kayseri’ye eski filosuna döndü. Üs Uçuş Emniyet Subaylığı görevini de yerine getiren Sezgin, 1991 yılında ABD de Gulfstream-4 uçağı için eğitim aldıktan sonra yine Etimesgut’da Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının VIP pilotluğu görevini icra etti.  1993 yılında Kıdemli Binbaşı rütbesinde iken Türk Silahlı  Kuvvetleri’nden emekli oldu. Emekliliğinin ardından görev yaptığı ilk şirket, 1993 Mart ayında katıldığı ve henüz  uçak adedi 5 olan SunExpress idi. 1998 yılında yeni kurulan Air Rose Hava Yollarının çekirdek ekibine katılan Sezgin, şirket kapanınca sırası ile Pegasus ve SKY Hava Yollarında görev yaptı. Daha sonrab Tarhan Tower Hava Yollarının kurucu ekibinde MD-82,83 uçakları ile uçan Sezgin, Word Focus-ANKA şirketinde MD uçaklarında uçuşlarına devam etti. 2008 yılında Sezgin, 10 yıl aradan sonra tekrar ilk şirketi SunExpress ile tekrar buluştu. Bugün ise SunExpress’de ikinci emekliliğini gerçekleştirmiştir. Kaptan Mustafa Sermet Sezgin’in toplam uçuş saati 26.000’dir.

SunExpress olarak, Mustafa Sermet Sezgin gibi değerli bir kaptanımızın emekliliğe ayrılıyor olmasının üzüntüsünü yaşıyoruz. Görev yaptığı süre boyunca SunExpress ailesine sağladığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here