Sukhoi, Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyor

0
136

sukhoi

Rus uçak üreticisi Sukhoi, Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyor. Şirket uçak satıp, parçalarını ise bizde üretecek tesis kurmayı teklif etti.

Rusya’nın iş dünyası haberleri ajansı Prime, Sukhoi Başkan Yardımcısı Yevgeny Andrachnikov ile bir söyleşi yaptı. Andrachnikov, şirket olarak Çin pazarına girmek istediklerini, bunun için de uçak alım garantisi karşılığında Çin’de uçak parçası üretmeyi düşündüklerini söyledi.

AYNI TEKLİF TÜRKİYE İÇİN GEÇERLİ

Rus yönetici, aynı yöntemle Türkiye ve Hindistan pazarlarına girmek istediklerini de dile getirdi. Bir havayolu şirketi kurmayı planlayan Nikaragua hükümetiyle görüştüklerini belirten Andrachnikov, Rusya’da ise ekonominin durumu nedeniyle yerel havayollarının zorlandığını kaydetti. Sukhoi şirketi, uçakların sürümünü artırmak için Rus spor kulüpleriyle görüşmelere de başlayacak.

HOKEYCİ PAZARLIYOR

Spor kulüplerine uçak kiralamak istediklerini belirten Andrachnikov, sadece Rus buz hokeyi ligi takımlarının yurtdışı maçları için 10 – 12 uçağa ihtiyacı olduğunu belirtti. Bu yıl başında Sukhoi iş jetini satmaya başlayan şirket, yine bu yıl 44 adet SSJ-100 model uçak satmayı planlıyor. Sukhoi daha sonra rakamı 60 uçağa çıkarmanın planlarını da yapıyor.

 

 

ulaşımonline