Sona gelindi (Cyprus Airport Services)

0
145

HAVAŞ-KTHY işbirliğinde kurulan yer hizmetleri şirketi CAS (Cyprus Airport Services), 170 çalışanının 31 Temmuz tarihinden itibaren işten durduracağını açıkladı.

 

HAVAŞ – KTHY işbirliğinde kurulan yer hizmetleri şirketi CAS (Cyprus Airport Services), 170 çalışanının 31 Temmuz tarihinden itibaren işten durduracağını açıkladı.

CAS çalışanlarına yapılan yazılı açıklamada; THY’nin CAS tarafından hizmet alımının durdurulmasının ardından sıkıntı yaşanmaya başladığını ve halen hizmet almakta olan tek havayolu şirketi Pegasus Hava Yolları’nın da 26 Temmuz 2014 tarihinden itibaren hizmet almayı sonlandıracağını bildirmesinin ardından, herhangi bir gelirinin kalmayacağını, mevcut personelin de giderlerinin karşılanmasının mümkün olmayacağını gerçekçe göstererek 170 personelinin işlerine 31 Temmuz 2014 tarihinde son vereceğini personellerine bildirdi.

Bugün işten durdurulma ihbarnamesi ile şoka uğrayan 170 CAS çalışanı, sendikaları HAVA-SEN ile birlikte saat 15:00’de Başbakanlık önünde toplanarak basın açıklaması yapacağını açıkladı.

HAVA-SEN başkanı Atakan CAS’taki huzursuzlukları dikkat çekmişti

CAS personelinin bağlı bulunduğu sendika olan HAVA-SEN’in Başkanı Buran Atakan ise, CAS’ta ciddi bir huzursuzluk olduğunun doğru olduğunu belirtmiş, bunların yönetsel bazda yaşandığını söylemişti.

Çalışanların zor şartlar altında birçok uçağa hizmet verdiğini anlatan Atakan, yönetsel bazda olan hatalardan dolayı çalışanların motivasyonları ile psikolojilerinin bozulduğunu kaydetmişti.

Bakan Kaşif, üzerlerine düşen görevi yapacağını söylemişti

Çalışanları mağdur etmemek için kararlar alacaklarını söyleyen Kaşif, “Ancak çalışanlar da hizmet verecek şekilde çalışması gerekir demişti. “İş yavaşlatma eylemi ile sorun çözülmez. İş durdurma eylemi ile de sorun çözülmez. Sorun düzgün ve hızlı iş yapmakla çözülür” şeklinde konuşmuştu.

Bakan Ahmet Kaşif, yolcu ve uçak sayısı artan bir yerde HAVAŞ’ın ortaklıktan çekilmesinin söz konusu olması durumunda başka taleplerin ortaya çıkmasının mümkün olduğunu söyleyen Kaşif, hem hizmetlerin aksamaması, hem de çalışanların mağdur edilmeyeceği bir çözümü bulma konusunda devletin üzerine düşen görevi yapacağını kaydetmişti.

Denktaş, “CAS yaşatılacak” demişti

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, HAVAŞ, CAS’ın kapatılmasını istedi. Biz de genel kurul çağrısı yaptıklarını bildirmişti. Bizim aklımızda olan HAVAŞ, hissesini bize devretsin. Kendimiz yapabilirsek ne ala yapamazsak başka bir ortak ile işi devam ettirmek zorunda olduklarını kaydetmişti.

Bütün bu gelişmeler ışığında günden güne kötüye doğru giden CAS sorunu ve çalışanlarının akibetinin ne olacağı büyük bir merak konusu oluşturuyor. CAS’ın 170 çalışanının işten durdurma kararını almasının ardından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kaşif’in konuya ilişkin açıklaması bekleniyor.

https://www.gundemkibris.com/cas-calisanlari-isten-durduruluyor-83460h.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here