SMS – SMS’de ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN ROLÜ – 24

0
102

SMS – SMS’de  ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN ROLÜ – 24

 

SMS in özünde, emniyet yaklaşımı vardır. Emniyet için bir iş yaklaşımıdır. Yani SMS programları ile, QMS gibi diğer işlem parçaları için benzer yöntemlerle SMS’i yönettiğiniz anlamına gelir. Risk yönetiminde sistematik ve proaktif bir yaklaşım vardır.

Bunlar;

*Hedef,

*Planlama,

*Performans izleme..

 

Bu yaklaşımlar sonucunda;

Emniyet için mülkiyet yönetimi,

Finans ve İnsan Kaynaklar da emniyet unsurları uygulanır,

Emniyet endişeleri, QMS’e benzer bir süreçle analiz edilir ve uygulanır.

Emniyet programında en üst düzeyde sorumludur.

 

ICAO bildiriminde, Üst Düzey Yöneticileri bilaistisna en üst düzeyde sorumludur ve temsil eder. Neyi temsil eder?

*Emniyet Politikası

*Emniyet Risk Yönetimi

*Emniyet Güvencesi

*Emniyet Teşviki

En üsttekilere hatırlatalım; Emniyet yönetiminin temel amacı; basitçe söylemek isterim kötü şeylerin oluşmasını önlemek-kötü bir şey olursa zararlarını en aza indirmek.

 

SMS’in süreçlerinizi nasıl etkileceğini ilişkin kilit nokta noktalardan biri şudur,

Üst düzey yöneticilerin SMS programlarına katılması gerekir? Katılımın faydası; Operasyonlar üzerinde daha fazla kontrol sağlama olanağı sağlar. Şunu unutmayın, risklarinizi nasıl kontrol edildiğini bilmek, şirketlerin finansal profillerinden haberdar olmanıza benzemez. Üst düzey yöneticiler SMS’e dahil olun ama anlayın! Elinizi taşın altına koyun.

*İyileştirilmiş mali teşvikler, daha iyi verimlilik, iyileştirme gibi emniyet yönetiminin diğer sistem faydaları arasındaki bağlantıyı görün.

*Operasyonel verimsizliği azaltın

*Yönetim komplikasyonlara fırsat vermeyin

*Kuruluşunuzda emniyet külürünü oluşturun-Kağıt üzerinde değil!

Mutlak diğer kuruluşlar gibi şirketinizin hukuki zorunlulukları var. Şirketiniz SMS’e ihtiyaç duyuyorsa SMS programına dahil olun. Göstermelik değil. Üst düzey emniyetten sorumlu olduklarından herşeyin üstünde durmaları gerekir. Eğer atlarsanız, İhmalkar yönetiminin başı olursunuz.

 

SMS programında, Emniyet yöneticileri doğal olarak liderlik rolünü üstlenirler. Bu şirket emniyet kültürü için standart belirleme üzerinde büyük etkiye sahip olduğu anlamına gelir. Diğer yöneticiler de emniyet yöneticilerin düzenli olarak raporlarını izleyin. Üst düzey yöneticiler, bölüm yöneticileri çalışanları ile birlikte emniyet performansı ve sorumluluklarından sorumlu tutun.

Yöneticilerin ve çalışanlarında sizi(üst yönetim) bir emniyet kapasitesi içinde gördüklerinden emin olun. Unutmayın siz saklanırsanız onlarda saklanır.

Kaynakları sağlamak, performans bildirmek ve olumlu emniyet kültürü oluşturmak; Üst yönetimin, sms yöneticileri gibi emniyet programlarına dahil olmalarının en güçlü yolu.

Peki stilinizi nasıl oluşturacaksınız?

*Eğitim tarzına yaklaşımınız,

*Saygıdeğer yönetici tarzı, çalışanlarla iyi ilişkiler kurmaya ve herşeyden en önemlisi saygınlığını arttır! Saygınlığa odaklan.

*Üst yönetim tarzı, şirketteki değişikliklere yani kültüre güvenir.

*Disiplinli yönetici(iş disiplini) stili, açık ve olumsuz teşviklerle açıklanmaya odaklanır.

*Kurumsal olma stili. SMS, QMS alanlarıyla en iyi şekilde entegre olmaya odaklanmalıdır.

 

               ‘Bilmeyen ve bilmediğini bilen çocuktur ona öğretin. Bilen ve bildiğini bilmeyen uykudadır, onu uyandırın. Bilen ve bildiğini bilen liderdir, onu izleyin. Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen aptaldır, ondan sakının.

                                                                                                                 Kung-Fi-Tzu

 

Mehmet Ali Ataman

1.Aralık.2017