SMS – EĞİTME 33

0
163

SMS  –     EĞİTME   33

 

Başarılı bir organizasyonda, güçlü- olumlu SMS kültürü ve üst düzey yönetim desteği, organizasyonda yüksek düzey emniyet farkındalığı ve üst yönetim ve çalışanlar  arasında karşılıklı güvene dayanan olumlu bir iletişime ihtiyaç vardır. SMS’in bu bileşini organizasyonun ve kişilerin tutumlarını, davranışlarını  SMS’in başarısını artıracak şekilde etkilemeye çalışan uygulamaları kapsamaktadır. Tabii ki burada başarılı olmak için çalışanların öncelikle iyi eğitilmeleri ve yetiştirmeleri gerekir.

 

Çalışanların kendilerinden beklenenleri yerine  getirebilmek amacıyla bir emniyet programı tasarlanıp, hemen hayata geçirilmesi. Eğitimlerin içeriği ve öğrenme çıktıları çalışanların görevlerine  ve organizasyon içindeki durumlarına göre uygun olmalıdır. Öncdelikle öğrenme çıktıları belirlenmeli. Aslında emniyet eğitimlerinin amaçları birer iletişim aracıdır.(ICAO SMM)

Bunlar neler  olabilir?

*Çalışanların emniyet konusunda farkındalığı arttırmak,

*Uzmanlık konularında bilgilerini arttırmak,

*Tüm şirket çalışanların  SMS’in önemimi ve nasıl işlediğini sağlamak,

*Emniyet kültürün güçlenmesi sağlanmalı,

*Yapılan hata, kaza lardan ders çıkartılıp, çıkarılan dersi yaygınlaştırmalı,

*Emniyet politikaları, amaçları, hedefleri açıklanmalı,

*Her çalışana hesap verme sorumlulukları öğretilmeli,

*Tehlike analizi ve  SMS risk yönetim prensipleri,

*Raporlama; önemi ve nasıl çalıştığı,

*Performans ölçümü ve gözlemi,

*Emniyet veri ve bilgilerin nasıl yaygınlaştırılması.

 

Burada eğitmene de büyük bir rol düşmektedir. İyi bir eğitim profesyoneli olmak için farklı kişisel özellikler kadar fonksiyonel nitelikler de çok önemli.

Çünkü eğitmenlerin,  verilen hizmet ve  yapılan iş hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalı. Kapsamlı bir bilgiye sahip olmak çalışanın gözünde değer ve güvenini de artırır.

 

*Eğitmen sektörün durumunu biliyor mu?

*Sektör içinde karşılaşılan zorluklar  ve yasal regülasyonlar neler olduğunu

biliyormu ?

*Kaç yıldır sektörde çalışıyor? On yıl….. Yoksa iki yıl?

Dolasıyla şirketinizde SMS amaç ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak eğitim programlarını tasarlarken işletme ve operasyon hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olması gerekir.

 

Bu ayki yazımı bitirirken iki öğrencimden aldığım mesajları paylaşmak istedim….

 

*Hocam merhabalar, bu seneki mezunlardan  Ben S. , ……AYT Harekata girdim ve ısrarla üstüne  basa basa öğrettiğiniz her şey önüme geldi ve hiç zorlanmadan operasyonları gerçekleştirdim. Size çok teşekkür ederim. Bize bu bilgileri üstüne basa basa öğrettiğiniz için …………..

 

* Hocam merhaba ben M. , SAW havalimanında yolcu hizmetlerde staja başladım. Daha sonra Harekat ofisine  gönderdiler. Orada okulda öğrettiğiniz bilgileri çalışanlarla paylaştım. Bu bilgileri bildiğim için şaşırdılar. Staj bitene kadar bu departmanda  kalacağımı söylediler. Bize bu bilgileri öğrettiğiniz için çok teşekkür ederim.

 

 

MEHMET  ALİ ATAMAN

1.Eylül.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here