Sivil Havacılık Anabilim Dalı profesörü Hidayet Buğdaycı hayatını kaybetti

0
500

Uzun zamandır sağlık sorunları yaşayan kıymetli hocamız hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet ve sevenlerine sabır diliyoruz.

Hayatı:

Prof. Dr. Hidayet Buğdaycı ilkokulu Antakya’da okuduktan sonra girdiği Galatasaray Lisesi’ni 1967 yılında bitirdi. 1972 yılında İTÜ Makine Fakültesi Uçak Bölümünden yüksek makine-uçak mühendisi olarak mezun oldu. Üniversiteden sonra akademik kariyeri seçen Hidayet Buğdaycı 1980 yılında doktorasını İTÜ Makine Fakültesi Uçak İşletme Bilim dalında tamamladı.

1986 yılında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde Uçak Mühendisliği Bölümü Uçak İnşaatı Anabilim Dalı Hava Ulaştırması ve İşletmesi Bilim dalında doçentlik tezini vererek doçent oldu. Daha sonra Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’na geçen Hidayet Buğdaycı, 1991 yılında burada Sivil Havacılık Anabilim Dalında profesör oldu.

Bibliyografya

Ulaştırma Uçaklarında Paralı Ağırlığın Kalkış Ağırlığına Kalkış Ağırlığının Yolcu Sayısına Oranlarının, Uçuş Menzili İle Bağıntılarının Etüdü (1972), Uçak Performanslarının Uçak İşletme Karakteristiklerine Etkisinin Etüdü (1980)