SİNGAPUR MUTFAĞININ ENFES TATLARI

0
106

SİNGAPUR HAVAYOLLARI

SİNGAPUR’UN 50.YILINI KUTLAMAK İÇİN ‘TARİHİ SİNGAPUR MUTFAĞININ’ ENFES TATLARINI SUNACAK

Singapur Havayolları, ülkenin 50. kuruluş yıldönümünü kutlamak için, üç aylık bir süre boyunca tüm kabin sınıflarında ‘Tarihi Singapur Mutfağına’ özgü yemekler sunacak.

sq lezzet 1Yolcular, Singapur’un meşhur aşçısı Sayın Shermay Lee ile Mrs Lee’s Cookbook: Nonya Recipes kitabının yazarı ve büyük annesi olan Lee Chin Koon’un tariflerine göre özel olarak geliştirilen  enfes Peranakan yemekleri tatma fırsatını yakalayacak.

“Peranakan”, Malaycanın konuşulduğu ülkelerde doğanlar için kullanılan bir terimdir ve Singapur’un da dahil olduğu Malay Adalarındaki yerli halkla evlenmiş olan eski Çin göçmenlerinin oluşturduğu topluluk kastedilmektedir. Peranakan halkının Çin, Malay ve Avrupa yemek kültürlerinde kullanılan teknik ve malzemeleri birleştiren karma bir yemek kültürü vardır. Peranakan mutfağının kendine özgü bu lezzeti, kültürlerin kaynaşmasının bir sonucudur.

Bayan Lee; “Peranakan yemekleri, yüzyıllar sonunda incelikli, sofistike ve karmaşık bir mutfağa evrilen Güneydoğu Asya ve Avrupa kültürlerinin eşsiz bir karışımıdır. Gerçekten de kültürel mirasımızı mükemmel bir biçimde yansıtmaktadır” demiştir.

Tarihi Singapur Mutfağı, 2015 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında kalkış noktası Singapur olan belirli uçuşlarda servis edilecektir.  Suite, First Class ve Business Class yolcularının, Havayolu Şirketinin verdiği “Book the Cook” hizmeti kapsamında bulunan ana yemekler arasından istediklerini önceden sipariş etme olanakları olacaktır.

Suite ve First Class yolcuları; besleyici “Bawan Kepiting” ve Domuz Kaburgası Çorbalarının keyfini çıkartacaklar.

“Nonya Nasi Lemak”
“Nonya Nasi Lemak”
sq lezzet 3
“Hokkien Mee Çorbası”

 

 

 

Nonya Nasi Lemak”, “Ayam Buah Keluak”, “Nonya Nasi Padang” ve “Hokkien Mee Çorbası” gibi meşhur Peranakan yemekleri; Suite, First Class ve Business Class kabin sınıflarında yolculuk eden müşterilerimize ana yemek olarak servis edilecektir. Müşterilerin ağzını tatlandırmak için nostaljik Singapur tatlısı olan gofret arası dondurmayı dört ayrı çeşit olarak sunuyoruz: “Bandung”, “Gula Melaka”, “Pandan” ve Tatlı Mısır.

Premium Economy Class ve Economy Class yolcuları; “Ayam Tempra” ve “Nonya Körili Balık” gibi Peranakan mutfağının en ünlü yemeklerini tatmak için şimdiden sabırsızlanabilirler.

sq lezzet 4
Gofret Arası Dondurma

Yolcularımıza daha fazla çeşit sunabilmek için, Changi Havalimanındaki Singapur Havayolları SilverKris Bekleme Salonunda, uçakta sunulanlardan farklı yemek seçenekleri olacaktır. “Çin Sokak Satıcısı Tarzı Rojak” ve “Nonya Kızartılmış Hokkien Mee” gibi tatlar sadece özel bekleme salonlarında değerli müşterilerimize sunulacaktır.

Bayan Lee; “Ailemin tariflerini paylaşabildiğim ve Tarihi Singapur Mutfağını dünyanın dört bir tarafındaki çok sayıda insana sunabildiğim için çok mutluyum”

Singapur Havayolları, bu tarifleri evde yaparken kullandığım otantik malzemelerin aynısının uçakta da kullanılmasına çok önem veriyor. Bu sayede aynı lezzeti yerden 35,000ft. yukarıda yeniden yaratma fırsatı yakalıyoruz” demiştir.

Altıncı kuşak bir Peranakan olan Lee, çok genç yaşında ananesinden yemek yapmayı öğrenmeye başladıktan sonra meşhur klasik Fransız aşçılık Enstitüsü olan Le Cordon Bleu’da eğitim gördü. Singapur’da bir aşçılık okulu açtı ve en çok satanlar listesine giren iki tane yemek kitabı yazdı.

Singapur Airlines Ürün & Hizmetler Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Tan Pee Teck; “Shermay, Singapur’un yemek kültürünün korunmasına çok büyük katkı yapmıştır ve Singapur’un 50. kuruluş yıldönümünü kutlamak için uçak içi ve özel bekleme salonunda sunulan özel yemek deneyimde kendisiyle birlikte çalıştığımız için çok mutluyuz,”

“Yemeğin bizler için çok büyük bir önemi vardır ve birçok Singapurlunun küçüklüğünden beri aşina olduğu tatlar ‘Tarihi Singapur Mutfağında’ bulunmaktadır. Evlerinin sıcaklığını uçakta da yaşama şansını dünyanın dört bir tarafındaki müşterilerimize sunduğumuz için çok mutluyuz.” demiştir.

Singapur Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Havayolu Şirketi arasındaki özel işbirliğinin bir parçası olarak müşterilerimiz, 2015 yılının Temmuz ve Ağustos ayları arasında, Singapur Havayolları biletlerini Singapur Peranakan Müze görevlisine göstererek müzeye ücretsiz olarak giriş yapabilir ve zengin Peranakan tarihi ve kültürü hakkında daha fazlasını keşfetme şansını elde edebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here