SIA GRUP TÜM MÜŞTERİLERİ İÇİN GÖNÜLLÜ KARBON AZALTMA PROGRAMINI BAŞLATTI

0
206

Singapur Hava Yolları (SIA) Grubu bugün, yolcu ve kargo hava yollarındaki müşterilerin özel mikro siteler aracılığıyla kendi karbon emisyonlarını dengelemelerini sağlayacak gönüllü bir karbon azaltma programı başlattı.


Singapur Hava Yolları ve Scoot müşterileri, bir uçuştan önce veya sonra herhangi bir zamanda ilgili hava yolunun mikro sitelerinde karbon emisyonlarını bugün itibari ile dengeleyebilecekler. SIA ve Scoot, bu müşterilerin bu programın başlangıcından itibaren ilk altı ay boyunca satın aldıkları azaltımlarla da eşleşecek.


SIA Kargo müşterileri, Temmuz 2021’in sonlarında kullanıma sunulacak özel bir mikro site aracılığıyla emisyonlarını azaltabilecek. Kurumsal müşteriler programa 2021’in dördüncü çeyreğinden itibaren katılabilecekler.

Gönüllü karbon azaltma programı, SIA müşterilerinin 2021’in dördüncü çeyreğinden itibaren karbon emisyonlarını dengelemek için KrisFlyer millerini ve HighFlyer puanlarını kullanmalarına izin vermek için daha da geliştirilecektir.

Azaltmalar, Avustralya merkezli Tasman Environmental Markets (TEM) tarafından geliştirilen BlueHalo® dijital çözümü aracılığıyla sağlanacak. Bu, müşterilerin yolculuklarıyla ilişkili emisyonları anında hesaplamasına ve dengelemesine olanak tanıyacak.

SIA Grubu tarafından seçilen yüksek kaliteli karbon denkleştirme projelerinin topluluklar ve çevre üzerinde kanıtlanmış ve ölçülebilir bir etkisi vardır. SIA Group müşterilerinin katkıları Endonezya’daki ormanların korunmasına, Hindistan’daki yenilenebilir güneş enerjisi projelerinin desteklenmesine ve Nepal’deki kırsal ailelere verimli, temiz yanan ocaklar sağlanmasına yardımcı olacaktır. Daha fazla ayrıntı Ek A’da mevcuttur.


Singapur Hava Yolları Kurumsal Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Lee Wen Fen şunları söyledi: “SIA Group’un gönüllü karbon denkleştirme programı sayesinde, müşterilerimiz artık insanlara ve gezegene net faydalar sağlayan akredite projeler aracılığıyla emisyonlarını dengeleme fırsatına sahipler. Aynı ölçüde azaltıma giderek yolcularımızı karbon nötr uçmaya teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Program, Grubumuzun sürdürülebilirlik çabalarımızı destekleme taahhüdünü destekliyor ve Covid-19 pandemisinin etkisinden kurtulurken hava yolu endüstrisindeki liderlik konumumuzu pekiştiriyor.”

TEM CEO’su Peter Castellas şunları söyledi: “SIA, karbon emisyonlarını azaltma ve hava yolculuğunun çevresel etkileriyle mücadele etme çabalarında kararlıdır. Müşterileri, emisyonlarını dengeleyerek iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye teşvik etmek, seyahate geri dönme şeklimiz açısından bir zorunluluktur. İnsanlar ve gezegen üzerinde güçlü bir pozitif etki yaratmak için güçlü bir küresel hava yolu ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

Müşteriler, karbon emisyonlarını aşağıdaki web siteleri aracılığıyla dengeleyebilir:

Singapur Hava Yolları ve Sürdürülebilirlik

SIA Grubunun gönüllü karbon denkleştirme programı, devam eden sürdürülebilirlik yolculuğumuzun son adımıdır.


Mayıs 2021’de SIA Grubu, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi taahhüt etti. Bu, yeni nesil uçaklara yapılan yatırımlar, daha yüksek operasyonel verimlilik elde edilmesi, sürdürülebilir havacılık yakıtları gibi düşük karbonlu teknolojilerin benimsenmesi ve yüksek kalite için kaynak sağlanması ile gerçekleşecektir.  

Bugün, bir hava yolunun emisyonlarını önemli ölçüde azaltmasının en iyi yolu, genç bir uçak filosu işletmektir. SIA Group’un filosunun bugün ortalama yaşı beş yıl on aydır. Grup ayrıca Airbus’ın A350-900 ve A320neo Ailesi gibi yeni nesil modellerinin yanı sıra Boeing’in 777-9, 787 Ailesi ve 737-8 Max modellerinden oluşan bir sipariş listesi ile en son teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyor. Bu uçaklar, eski nesil modellere kıyasla %30’a kadar daha fazla yakıt verimliliğine ve daha düşük karbon emisyonuna sahiptir.

SIA aynı zamanda 2011 yılından bu yana Sürdürülebilir Havacılık Yakıt Kullanıcıları Grubu’nun (SAFUG) aktif bir üyesidir. 2017 yılında SIA, San Francisco’dan Singapur’a sürdürülebilir havacılık yakıtları, yakıt tasarruflu uçaklar ve optimize edilmiş hava trafiğini içeren bir dizi yeşil paket uçuşu başlattı. 2020’de SIA, şehirden kalkan uçuşlarda sürdürülebilir havacılık yakıtlarını artırmak için Stockholm’deki Swedavia Havalimanı ile birlikte çalıştı. Bu faaliyetler, Grubun yenilenebilir yakıtların lojistiği ve tedariki konusundaki anlayışını geliştirmeye yardımcı oldu.

Doğrudan emisyonları azaltmanın ötesinde, karbon denkleştirme önemli ve tamamlayıcı bir rol oynayabilir. SIA Grubu, 2020’den itibaren endüstrinin karbon emisyonlarındaki büyümesini sınırlamayı amaçlayan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Planının (CORSIA) bir katılımcısıdır. Dengeleme özellikle orta vadede önemli olmakla birlikte, ayrıca artık emisyonları azaltmak için uzun vadede ilgili kalması bekleniyor.

SIA, ağımız genelinde sürdürülebilir havacılık yakıtlarının benimsenmesini artırma fırsatlarını araştırmak ve yüksek kaliteli karbon azaltmalarını güvence altına almak için paydaşlarla aktif olarak ortak olmaya devam edecektir.