SHGM ve TUSAŞ, hava araçlarının sertifikasyonu konusunda mutabakat zaptı imzaladı

0
107
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM)’nün ev sahipliğinde TUSAŞ. yetkileri ile 28 Ağustos 2018 tarihinde hava aracı sertifikasyon süreçlerini konu alan toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıda, “T625 Genel Maksat Helikopteri Sertifikasyonu” öncelikli olmak üzere gelecekte özgün tasarımı ve üretimi yapılacak hava araçlarının sertifikasyon faaliyetlerinin etkinleştirilmesi konuları ele alındı.
Toplantı sonrasında SHGM ve TUSAŞ. arasında ele alınan konuları içeren bir mutabakat zaptı imzalandı. SHGM Genel Müdür Vekili Bahri KESİCİ ve TUSAŞ. Genel Müdürü Dr. Temel KOTİL arasında imzalanan mutabakat zaptı kapsamında Türkiye’nin hava araçlarının uçuşa elverişlilik sertifikasyonu ile ilgili özgün iş ve çalışma modellerinin belirlenmesi ve hayata geçirilmesi konusunda işbirliği içinde hareket edilecek ve ilgili Genel Müdür Yardımcılarının başkanlık edeceği süreçlerle ele alınacak.
Bilindiği gibi,  tasarım ve üretimi ülkemizde gerçekleştirilen  her Hava Aracının sertifikasyonu Türk sivil havacılık otoritesi olarak SHGM tarafından gerçekleştirilmektedir.  Uluslararası Sivil Havacılık kuralları gereğince hava aracı sertifikasyon süreçleri üretici, daha önce Hürkuş Uçağı için yapıldığı gibi ülkelerin Sivil Havacılık Otoriteleri tarafından yapılmakta ve yapılan sertifikasyonların diğer otoriteler tarafından tanınması ile süreç tamamlanmaktadır. Türkiye’nin ilk özgün helikopteri olarak TUSAŞ’ın tasarlayarak prototip üretimi üzerine çalışılmakta olan T625 Genel Maksat Helikopteri’nin sertifikasyon süreci de SHGM tarafından yürütülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here