Sabiha Gökçen, Yenişehir’den daha mı yakın?

0
290
İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu hızla ilerliyor. Şantiye Dürdane eteklerine kadar ulaştı. Hızlı trenin Ovaakça’daki geçiş köprüleri yapılıyor.
Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl ocak ayında seferlere başlayan BUDO’nun filosunu yaza hazırlıyor. Gemi sayısı 5’e çıktı.
Önümüzdeki yıl, Bursa’nın karadan ve denizden ulaşımı ile ilgili nerdeyse tüm istenilenler olacak gibi.
Peki hava yolu?
Kanayan yara Yenişehir ne olacak?
Pazar günü Ekonomi Muhabiri Ayşegül Güral’ın özel haberinden öğrendiğimiz göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türk Hava Yolları ile görüşüyor. Mayıs ayında Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Bodrum, Antalya ve Üsküp seferleri başlayacak.
Belediye yetkililerinden öğrendiğimize göre de dün THY yetkilileri ile İstanbul’da görüşmeler yapıldı. Son durum Başkan Recep Altepe’ye iletilecek.
Zaten başından beri izlenmesi gereken yöntem de bu olmalı.
Hava yolu şirketi kurmak, uçak kiralamak, sefer yapmak kolay işler değil.
Oysa ki temas kuracağımız bugün artık dünya devi olan Türk Hava Yolları hemen yanı başımızda.
Sorun aslında uçak seferlerinin düzenlenmesinde değil, Yenişehir’in nasıl cazip hale getirileceğinde.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, göreve başladığında konuya el atanların başında geliyor.
Uzmanına inceletmiş, ilgililerini çağırıp dinlemiş ya da rapor hazırlatmış.
Vali Karaoğlu’na ulaşan rapora göre, Bursa ve ilçelerinden hergün bin yolcu uçağa binmek için servis otobüsleriyle Sabiha Gökçen Havaalanı’na taşınıyor.
Sabiha Gökçen demişken, yazmadan edemeyeceğim. Ocak ayında Tekstil Fuarı’na giderken şahit olmuştum. O kadar kalabalıktı ki yolcu salonları, bilenler hatırlar eski Topkapı otobüs garajı gibiydi. Zaten rakamlar da bunu doğruluyor. Yolcu sayısı bu yılın ilk dört ayında yüzde 41 artmış.
Bu yoğunluğa rağmen Bursalı yolcu neden Sabiha Gökçen’i tercih ediyor?

Yanıt basit. Bursa’dan bilet aldığınızda, size servis isteyip istemediğiniz soruluyor. İstanbul’a otobüs ücretini ödediğiniz taktirde sizi Sabiha Gökçen’e bırakıyor. Hem de düzenli ve saatli sefer.
Vali Karaloğlu da öncelikle bunu vurgulayarak, Yenişehir’in ulaşılır olmasına dikkat çekiyor. Yenişehir’e sadece belediye otobüsü seferi var. O da tek noktadan.
Oysa Mustafakemalpaşa, Gemlik, Mudanya, Karacabey, hatta Kütahya’nın ilçelerinden de sefer düzenlenirse havaalanındaki uçakları boş gitmesi mümkün değil.
Balkan ülkeleri konusu da geçen yazımda dile getirmiştim. Makedonya ve Kosova’ya vize yok. Bulgaristan’a giden soydaşların çoğu çifte vatandaş olduğu için vize derdi yok. Yani uçak her iki ülke için de çok avantajlı.
Haftasonları bile gidip gelenler olur.
Ama siz yeter ki onları Yenişehir’e ulaştırın.

namik