Rusya,çok motorlu ağır uçakların kurucusudur

0
158

Dünyada ilk dört motorlu uçak, uzun mesafeli keşif için yapılmıştır.

Seçkin Rus proje mühendisi İgor Sikorsky’nin geliştirdiği ve “Russky vityaz” adı ile tanınan uçak tarafından ilk gösteri uçuşu 26 Mayıs 1913-te yapılmıştı.

O gün Sankt-Petersburg havaalanında toplanan püblik, bu uçağın havalanabileceğine inanmıyordu. Uçağın üst kanat açıklığı 27 metre, alt kanat açıklığı 20 metre, boyu 4 metre ve uzunluğu 20 metre, kalkış ağırlığı 3 ton üstünde idi. Uçakta kapalı pilot kabininin yanısıra büyük pencerelerle oldukça geniş yolcu salonu, ön kısmında balkon ve alt kanatlara çıkış kapıları vardı. Bunun için uçak “tramvay” olarak anılıyordu. Uçağın 100 metre yükseklikte saatte 100 kilometre hızı ile yaptığı uçuş yarım saat sürmüştü. Uçakta dört yolcu bulunmuştu. Kısa süreli uçuş gerçekten büyük bir uçağın yapılabileceğine inanmayarak İgor Sikorsky’i çok eleştirenlerin rezil olmalarına neden oldu. Uçak endüstrisinin tarihinde uzmanlaşan NikolayYakuboviç bu olayı değerlendirerek şunu söyledi:

Bu olay teknikte yer alan gerçek bir atılım oldu. Dünyada ilk kez çok motorlu uçak geliştirildi. Motorların uçağın kanatı boyunca yanyana yerleştirilmesi sayesinde uçak daha hafif oldu. Başlıca rolü oynayan, bu faktörler oldu. Sonraları dünyada çok motorlu uçak yapımında “Russky vityaz” uçağı örnek tutuluyordu.

Bu uçak, İgor Sikorsky tarafından geliştirilen ilk uçak değildi. Prototipi olan C-1 uçağı daha 1909-da yapılmıştı. 1913-te 10 model daha,bu arada Rusya donanması için uçan botlar geliştirilmişti. Kayde değer bir husus var. Sikorsky’nin ilk 6 uçağı, anababasının çiftliğindeki ambarda yapılmıştır. Sikorskiy bazen uçağın proje çizimlerini yapmıyordu. Sadece uçak yapıldığı yere gelerek işçilere somut talimatlar veriyordu. Birinci dünya savaşı yıllarında kullanılan Rus avcı uçaklarından C-16 modeli biplan da bu tarzda yapılmıştı. “Alyans aviatsionnıh tehnologiy” şirketi yönetim kurulu başkanı Viktor Pryadka savaşın öncesinde İgor Sikorsky’nin savaş uçakları ile aktif olarak uğraştığını ve “Russky vityaz” uçağını modernleştirdiğini hatırlatarak şunu söyledi:

Bu uçağın yeni bir modeli olan “İlya Muromets” uçağı bombardıman filosu tarafından düşman askerlere karşı kullanılmıştır “İlya Muromets” uçağında makinalı tüfekler bulunduğu için bu uçak, hatta avcı uçakları ile savaşta sıkça galip geliyordu.

Viktor Pryadka’nın kanısınca dört motorlu “İlya Muromets” uçağı 1918’de Rusya’dan ayrılmadan önce İgor Sikorsky tarafından Rusya’da geliştirilen en iyi uçaklardan biridir. Hem de “İlya Muromets” bir çok nitelikler bakımından “Russky Vityaz” uçağını geride bıraktı. Örneğin “Russky Vityaz” uçağının ilk uçuşundan bir yıl geçtikten sonra “İlya Muromets” tarafından yolcu sayısı ve genel yük kapasitesi bakımından dünya rekoru kırıldı. “Russky Vityaz” 5 yolcu ile uçuş yapmışken “İlya Muromets” 16 yolcu ve 1290 kilo faydalı yük taşıdı. “Russky Vityaz” uçağının rekor uçuşu 1 saat 45 dakika sürmüşken “İlya Muromets” satte 110 kilometre hız yaparak ve bir tek kez yakıt ikmal ederek havada 5saat içinde kalmıştır. Ve asıl “İlya Muromets”, dünyada tüm ağır bombardıman, kargo, keşif ve yolcu uçaklarının atası olarak kabul ediliyor.


Tamamını oku: https://turkish.ruvr.ru/2014_05_26/Rusya-agir-uchaklarin-kurudjusu/

© Photo: ru.wikipedia.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here