Rus vatandaşlarının dost ülkeleri sıralamasında Türkiye yok

0
82

matruşkaRus vatandaşları kendilerine en yakın ve dost ilk üç ülkeyi sıraladılar. Buna göre, vatandaşların %68’i en dost ülke olarak Belarus’u, %56’sı Çin’i ve %50’si Kazakistan’ı söylediler.

Kamuoyu Fikri” Fonu bu pozisyonun Nisan 2014’den itibaren korunduğunu bildirdi.

Nisan ayı sonuçlarına göre, dost ülke sıralamasında Hindistan (%26), Küba (%15), Brezilya (%10), Venezuella (%9), Japonya ve Almanya (%8), İran ve İsrail (%7), Fransa (%6) ve İtalya (%4) yer aldı.

Öte yandan, Türkiye, Ukrayna ve ABD’nin dost olduğunu sadece vatandaşların %1’i dile getirdi. Türkiye’yi bir sene önce ankete katılanların %20’si dost olarak görüyordu.

Bu ülke Rusya’ya dost olmayan ülkeler sıralamasında ilk üçe girdi. Vatandaşların %71’i Ukrayna, %69’u ABD’yi ve %63’ü Türkiye’nin Rusya’nın dostu olmayan ülkeler arasında yer aldığını ifade etti.

Rus ekonomisi için işbirliğinin büyük önem taşıdığı ülkeler arasında Çin (%49), Belarus (%35) ve Kazakistan (%23) dile getirildi. Daha sonra Almanya (%22), Hindistan (%16), Japonya (%14), ABD (%12), Fransa (%9), Ukrayna, İtalya ve Brezilya (%5) geldi. Geçen sene Türkiye ile ekonomik bağların önemli olduğunu söyleyenlerin oranı geçen seneye göre %18’den %4’e düştü.

Ankete katılanlar, Rusların en kolay Belarus, Kazakistan ve Çin’in vatandaşları ortak dil bulabildiklerini belirtti.

Aynı zamanda Rus vatandaşları en çok Fransa (%34) ve İtalya’ya (%34) gitmek istediklerini belirttiler. Almanya gitmek isteyenlerin oranı %26, Hindistan’a gitmek isteyenlerin oranı ise %24 oldu.

Türkiye’ye talep ise iki kat azalarak %15’den %7’ye düştü.

Kaynak : gazetem ru

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here