Rus uzay aracı Pasifik Okyanusu’na düştü

0
68

pasifik okyanusu

27 Nisan’da uzaya çıkmasının ardından kısa süre içerisinde kontrolden çıkan ve haftalarca uzayda kontrolsüz bir şekilde yol alan Progress 59 isimli Rus uzay aracı, geçtiğimiz gün yeniden atmosfere girdi ve Pasifik Okyanusu‘na düştü.

Uzaya gönderilmesinin ardından başarıyla yörüngeye yerleşen kargo yüklü uzay aracı daha sonra kontrol dışı kaldı ve kendi etrafında dönmeye başladı. 2 tondan fazla yük taşıyan Progress 59, dün akşam saatlerinde atmosfere girdi ve okyanusun üzerine düştü. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda uzay aracının birkaç gün içerisinde dünyaya düşeceği öngörülmüştü. Ancak düşeceği yer tam olarak kestirilemediği için güvenlik anlamında ufak çaplı bir panik yaşanmıştı. Neyse ki korkulan olmadı ve Progress 59 güvenli bir şekilde okyanusa gömüldü. Rus yetkililerin 13 Mayıs’ta söz konusu kazayla ilgili detaylı bir açıklama yapacağı dile getirildi.

Uzay aracının taşıdığı kargonun Uluslararası Uzay İstasyonu‘na gönderilmesi planlanıyordu. Kargo da oradaki astronotların ihtiyaç duydukları malzemeleri içeriyordu. NASA yaptığı açıklamada bu kazanın herhangi bir aksamaya neden olmadığını, Rus ve Amerikan astronotların bir sonraki kargo aracını beklemeye yetecek kadar tedarikli olduğunu dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here