Rus polisi kız arkadaşının yolcu uçağını ‘kullanmasına’ izin veren pilotu arıyor

0
258

Rus polisi, bir yolcu uçağını uçuş esnasında bir yolcu tarafından kontrol edildiğini gösteren kayıtların ardından kimliği henüz tespit edilemeyen pilotu arıyor.

Sosyal medyaya sızan görüntülerin ardından hesap silindi. Görüntüler NewsYru haber web sitesine gönderildi.

Görüntülerde  uçağı kontrol etme becerisini deneyen genç bir kadın uçağı kullanıyor. Yakutsk’tan Batagai’ye yapılan bir IrAero havayolu uçuşu sırasında çekildiğini iddia eden videonun pilot tarafından çekildiği düşünülüyor.

‘Yardımcı pilot’ Anna, Instagram hesabında uçağın fotoğraflarını ve videolarını  ‘Bu inanılmaz havalıydı’ ve ‘Teşekkür ederim!’ hashtag’leri ile yayınladı.

Rus medyasının Anna olarak tanımladığı kadın, kaptanın talimatlarını ‘Geri, sağa, şimdi sola ve geri çevir,’ şeklinde uyguluyor.

Ardından navigasyon ekranını işaret ederek pilotu sorguluyor: ‘Neden oraya gidemiyorum?’

Pilot: ‘Niye oraya gidemediğinizi bilmiyorum.’

Sosyal medyada yer alan iddialara göre, olayın geçtiğimiz Ağustos ayında Rusya’da Yakutistan üzerindeki IrAero An-24 uçağında gerçekleştiği iddia edildi. Kısa-orta menzilli turboprop uçaklar Yakutsk’tan Bağatay’a uçuyordu. Bu tip uçaklar 1962’den beri hizmette ve yaklaşık 50 yolcu taşıyabilir.

Kokpitin görünümünden bakıldığında, uçak An-24 gibi görünüyor, ancak yalnızca videoya dayalı olarak taşıyıcıyı veya uçuş rotasını tanımlamak imkansız.

Rus polisi, pilotun izini sürmek amacıyla uçuş planları, mürettebat listeleri ve diğer bilgileri isteyen bir soruşturma başlattı.

IrAero ayrıca bir iç soruşturma başlattı, ancak şirket olayın aslında uçaklarından birinde gerçekleştiğini düşünmüyor.