Röportaj-Zafer Buna(Havacılık Fotoğrafçılığı)

0
505

Merhaba zafer bey öncelikle vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba… Aslen Çanakkaleliyim, Kocaeli’de öğretmen olarak görev yapmaktayım. Çocukluğumdan beri askeriyeye, havacılığa ve fotoğrafa merakım var ve şu anda da bu yolda devam etmekteyim.

Sizi havacılık fotoğrafçılığına iten sebepler neydi?

Çocukluğum Çanakkale, Geyikli’de geçti.F-16’ları çok sık görüyordum. Özellikle 161.Filo’nun lantirn ile gece alçak uçuş yapan F-16’larını… Geçiş rotalarını ezberlemiştim. Seslerini duyduğum anda bahçeye çıkar, peş peşe geçen 2li veya 4lü kolları izlerdim. Bir de şu nokta var, Geyikli zeytini ile bilinen bir yer. Yaz ve sonbahar döneminde Türk Hava Kurumu M-18 Dromader uçakları ile zeytin ağaçlarına ilaçlama yapardı. Birkaç gün boyunca çok alçaktan uçuş yapan M-18’leri izlerdim. Bu şekilde havacılık tutkusu oluştu. Askeri pilotluk kısmet olmadı ama yine de çalışmaya devam ettim. Kendime bunu görev edindim, bir şeyler yapabilirdim… Zaman içerisinde fotoğraf tutkusu ile havacılık birleşti. Şimdi çektiğim kareler ile Türk Hava Kuvvetleri’mizi, askeri, sivil ve sportif havacılığımızı tanıtmaya çalışıyorum.

Makine ve lens olarak hangi ekipmanları kullanmaktasınız?

Gövde olarak Canon 5D Mark 4, lens olarak Canon 500mm ve 100-400mm kullanmaktayım.

Fotoğraflarınızı çekerken özellikle göz önünde bulundurduğunuz noktalar var mı?

Çekim yapılacak yer, çekeceğim uçak, akrotim hareketleri, hava durumu, çekim saati, ışık önemli. Öncesinde bu faktörleri değerlendirip ona göre planlama yapmaktayım. Tele lensleri tercih etmekteyim.

Ne zamandan beri ciddi anlamda bu işle uğraşıyorsunuz?

10 yılı aşkın bir süredir havacılık fotoğrafçılığı üzerine çalışıyorum.

Sizce ülkemizde havacılık fotoğrafçılığı diğer ülkelere nazaran ne durumda,gerek resmi otoriteler gerekse özel kuruluşlar tarafından destekleniyor mu?

Git gide gelişen bir alan diyebilirim. İlgi gösteren genç arkadaşlarımızın sayısı artışta. Ancak etkinlik sayısı yetersiz. Yakın zamanda İstanbul Havaalanı’nda resmi olarak spotter terası açıldı. Hepimiz için sevindirici bir gelişme ancak sayı mutlaka arttırılmalı…

Havacılık fotoğrafçılarının toplu olarak buluştukları noktalar genelde uluslararası havacılık şovları olur.Covid-19 pandemisinden dolayı birçok organizasyon ertelendi veya iptal edildi.Havacılık fotoğrafçıları olarak bu durumdan nasıl etkilediniz?Pandemi nedeniyle tüm etkinlikler iptal edildiği için 1 yıldan fazla süre çekim yapamadık.

Ülkemizde havacılık fotoğrafçılığından maddi kazanç elde etme olanağı var mı,sadece hobi amaçlı mi yapılabiliyor?

Ben hobi olarak yapmaktayım. Maddi olarak beklentim yok. Amaç gençlere havacılığı sevdirmek, Türk Hava Kuvvetleri’mizi, havacılığımızı layığı ile tanıtabilmek…

Bu alanda kendinizi örnek aldığınız kişiler var mı?

Yaşar Kadıoğlu, Emin Fındıklı, K.Can Yılmaz, Raif Tulga diyebilirim.İlgi alanım jetlerimizin havada çekilmiş fotoğrafları. Saydığım isimlerin havada çektiği unutulmaz kareler mevcut…

Fotoğraflarınıza baktığımızda uçak ve havacılık içerikli fotoğrafların yanı sıra savaş gemisi ve denizaltı gibi içeriklere de rastlamaktayız.Biraz bundan bahsedebilir misiniz?

Temelinde tutkumuz askeriye… Ordumuzu seviyorum. Yaşadığım yer itibariyle askeri gemileri sıklıkla görmekteyim. Fırsat oldukça donanma unsurlarımızı da çekmekteyim.Güçlü bir donanmamız var ve bizler de tanıtım konusunda elimizden geleni yapmalıyız.

Özel olarak fotoğrafını çekmek istediğiniz bir hava aracı aracı var mı?

F-16’larımızı air-to-air çekmek…

Bildiğim kadarıyla büyük bir peç koleksiyonuna sahipsiniz.Kac yıldan beri peç topluyorsunuz,ve yaklaşık kaç peçiniz var?

İlk peçimi Tiger Meet 2005’te almıştım. Daha sonra koleksiyon büyüdü.En son 750 civarındaydı.

Çoğu havacının kendisiyle özdeşleştirdiği,arasında duygusal bir bağ hissettiği uçaklar vardır.Sizinde böyle favori bir uçağınız var mı?

Kesinlikle F-16 favorimdir.

En beğendiğiniz,favori bir fotoğrafınız var mı?

Şu karedir diye belirteceğim özel bir kare yok, hepsi benim için favoridir. Bazı kareler daha estetik bazıları ise belge olarak kıymetli.

Şimdiye kadar katıldığınız etkinliklerde yaşamış olduğunuz ilginç bir anınız var mı?

Sivrihisar’da P-51 ile yaptığım uçuş… Dar bir kokpitte alçak geçiş sonrası tırmanışta çekilen G unutulmazdı.

İyi bir fotoğrafçı olabilmek için neler gereklidir sizce?

Elbette hem eğitim hem de iyi bir fotoğraf gözü…

Son olarak havacılık fotoğrafçılığı ile uğraşan gençlere bir tavsiyeniz var mı?

Öncelikle fotoğraf üzerine eğitim almalılar… Teknik bilgilerini ve fotoğraf gözlerini geliştirmeliler. Fotoğrafa sadece belge olarak değil sanatsal bakış açısı da olmalı diye düşünüyorum. Çekimde bu kaygı olmalı. Ardından makinelerini iyi tanımalılar ve sürekli üretmeliler… Bunun yanı sıra havacılığa dair bilgilerini de geliştirmeliler…

Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.İş hayatınızda ve fotoğrafçılık kariyerinizde başarılarınızın devamını dileriz.