Rize-Artvin Havaalanı’nda Dikkat Çeken Ayrıntı

0
404

rize havalimanı detayKaradeniz üzerine inşaa edilecek Rize-Artvin Havaalanı’nda kullanılacak dolgu malzemesinin miktarı teknik adamların dikkatini çekti.

Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci, deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı Rize-Artvin Havalimanı için  100 milyon ton civarında taş kullanılacağı bildirildi.

Rize-Artvin Havaalanı’nda Ordu-Giresun Havaalanı’ndan 2.5 kat daha fazla deniz üzerine dolgu yapılacağı belirtilirken, dolgu için kullanılacak taş miktarı, hafriyat maliyeti ile bile yeni havaalanları yapılabileceği ifade ediliyor.

Trabzon Havaalanı’na çok yakın olan Rize Artvin Havaalanı’nın 2016 yılı yatırım programına alınması bekleniyor. 2 milyon yolcu kapasiteli havaalanı için 750 milyon lira proje tutarı teklif edildi.

Rize-Artvin Havaalanı’nın deniz dolgusu için kullanılacak 1 milyon ton civarında taşın maliyetini hesaplayan  teknik adamlar, bununla yeni havalaanları yapılabileceğini ifade ediyorlar. Ankara Yolu Celilkırı’nda inşaatı yarım kalan Çorum Havaalanı arazisini hatırlatan teknik adamlar, “Bizim havaalanımızda dolgu yapmaya gerek yok. Dolgu yapmak için 100 milyon ton taş taşımaya gerek yok. Taşımız da toprağımız da bol. Arazimiz dümdüz. Coğrafi şartlar uygun.” şeklinde yorum yaptılar.

MUSTAFA DEMİRER https://www.corumhakimiyet.net/Detay/63933/dikkat-ceken-detay.aspx#.V2J22_mLTIU