Rakip Tanımıyoruz…

0
87

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin havacılık sektöründe son 11 yılda kaydettiği yolla dünyanın parlayan yıldızı haline geldiğini söyledi. Türkiye’nin yılda ortalama yüzde 16lık büyüme ile ABD ve Almanya başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktığını vurgulayan Bakan Elvan, “Dünyayı solladık, havada rakip tanımıyoruz” dedi.

 

Bakan Elvan, Türkiye’de havacılık faaliyetlerinin, ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun olarak sürdürüldüğünü belirterek, Türk sivil havacılık sektörü giderek büyüyor. Özellikle 2003 yılında iç hatların özel havayollarının da rekabetine açılması; taşınan yolcu sayısında, uçak filosunda, destinasyon noktasında ve havayolu firmalarının sayısında patlama yaşattı diye konuştu.

 

Bakanlık, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün uyumlu hareket etmesiyle Türkiye’de hava taşımacılığının büyük ivme kaydettiğini ifade eden Bakan Elvan, özellikle son yıllarda bu alanda ulaşılan rekor rakamlara dikkati çekti. Dünyada sivil havacılıktaki yıllık ortalama büyümenin yüzde 9.6 olduğunu belirten Bakan Elvan, son 11 yılda Türkiye’de sivil havacılığın ortalama büyümesinin yüzde 16ları bulduğunu kaydetti.

 

– UÇAK SAYISI 10 YILDA YÜZDE 130 ARTTI –

 

Türkiye’de 2003 yılında 162 olan uçak sayısının 2013 yılında yüzde 130 artarak 374e çıktığını dile getiren Elvan, aynı dönemde toplam hava aracı sayısında da yüzde 74lük bir artış görüldüğünü belirtti. İç ve dış hat uçuş trafiğinde de önemli oranda artış yaşandığını vurgulayan Bakan Elvan, şunları söyledi:

 

“Geçmişte İstanbul ve Ankara olmak üzere iki merkezden 25 noktaya 8,5 milyon yolcu taşıyorduk. Büyük gelişme sağladık ve bugün 6 havayolu ve 7 merkezden 52 noktaya 58 milyon yolculuk bir potansiyele ulaştık. Ayrıca yurtdışı uçuşlarda da büyük bir ivme kaydettik. 2002 yılı yurt dışı uçuş haritasına baktığımızda dünya üzerinde 60 noktaya sefer gerçekleştiriliyordu. Şimdi Türkiyeden yurt dışındaki 234 noktaya ulaşıyoruz”.

 

– 2014TE BEKLENTİ 167 MİLYON YOLCU –

 

Bakan Elvan, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO)nın verilerine göre, 2013 yılında dünyada 6,2 milyar yolcu taşındığını belirterek, Bu alanda da Türkiye dünya ortalamasının üzerine çıktı. 2013 yılında yolcu taşıma oranı yüzde 14,5 arttı. İç ve dış hatlar toplamında 150 milyon yolcuya ulaşıldı. 2014 yılsonu hedefi ise 167 milyon yolcu dedi.

 

airportist

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here