Qatar Airways Türkiye’de pilot arayacak

0
142
Qatar Airways A350 -900
Qatar Airways A350 -900

Körfezin en güçlü havayollarından Qatar Airways, pilot aramak için Türkiye’ye geliyor.

Pilotlara sundukları olağanüstü maddi imkanlarla pilotlar için adeta cazibe merkezi haline gelen Qatar Airways, Türk pilotlarla buluşmak için İstanbul’a geliyor.

Son dönemde Türkiye’de çalışan yabancı pilotlarla birlikte Türk pilotlar da körfezdeki havayollarının yolunu tutarken Qatar Airways, 12-13 Nisan’da İstanbul Sefaköy’de pilotlarla bir araya gelecek.

Hem kaptan hem de ikinci pilot arayan şirket, Boeing ve Airbus filosunda görev vereceği pilotlarla İstanbul’da görüşme yapacak.

qatar

Qatar Airways

Welcome to a world where ambitions fly high

From experienced pilots to dynamic professionals embarking on new careers, Qatar Airways is searching for talented individuals to join our award-winning team.

We take pride in our people—a dynamic and culturally diverse workforce is essential to why we are one of the finest and fastest growing airlines in the world.

We offer competitive compensation and benefit packages.

About Your Job:Qatar Airways is currently in need of Type rated Captain Airbus.  You would be joining the worlds best airline as our fleet and route network grows and expands on an unprecedented scale over the coming years.

You will be based in our Doha hub where you and your family can experience an enviable expatriate lifestyle where the sun always shines and the beaches beckon!  Only a 6 hour flight from Europe, the sub continent and North Africa, Doha is a great centrally located hub to explore and experience many new places and cultures.

About You:To apply for this opportunity in our Flight Deck team you must meet the following minimum requirements:

  1. Valid ICAO ATPL.
  2. Valid Instrument rating.
  3. Valid Class one medical.
  4. English language proficiency level 4 or greater.
  5. Below 60 years of age at the time of joining Qatar Airways.
  6. Have a minimum of 6,000 hours total flying time multi crew commercial airline jet experience.
  7. Have a minimum of 2,000 hours in command  in commercial airline jet OR Have a minimum of 1,000 hours command on A320/A330 commercial airline jet.
  8. Holds a current LPC and has flown the A/C in the past 12 months prior to joining Qatar Airways.
  9. Command hours do not include simulator hours, cruise Captain time or P1 u/s.
Other Important Information:It is a pilots responsibility to make sure all his/her documents are valid and in order, as per regulations. Therefore as a prospective employee of Qatar Airways, it is your duty to inform us in good time of any changes to your documents, and provide copies to Qatar Airways pilot recruitment, in a timely manner.

Failure to provide updated documents while awaiting your start date, and up until your employment starts, may affect your employment with Qatar Airways, the type of course that you will be planned for and therefore the bond that you will have to sign if applicable.

o:o

o:o

Note: you will be required to attach the following:
1. Resume / CV
2. CV
3. Copy of Passport
4. Copy of valid ICAO ATPL or Frozen ATPL License/Theory exam passes (if applicable)
5. Copy of valid Instrument Rating
6. Copy of valid Class One Medical Document
7. Copy of last two pages of the Logbook
 https://careers.qatarairways.com/qatarairways/vacancydetail.aspx?vacancyid=107460&ChannelID=2694

popüler haberler

Dünyanın en büyük hava aracında sona gelindiDünyanın en büyük hava aracında sona gelindi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlığın hizmetine sunulan olanaklar artarken,  İngiltere’de üretilen ve son aşamasına gelinen dünyanın en büyük hava aracı ile 10 ton kargo taşınabilecek. Tam 92 metre uzunluğundaki uçak test uçuşlarına başladı. 1 milyar dolara (3 milyar TL) mal olan uçak uçak, 6 bin 100 metre yükseklikte uçabilecek ve 10 ton kargo taşıyabilecek. Saatte 144 km hıza ulaşabilen gökyüzü aracının bir yabancı özelliğiyse helikopterler benzeri dikey iniş yapabiliyor olması. Başka bir deyişle  dünyanın en kocaman gökyüzü aracı,  piste ihtiyacı olmayacak. Devasa hava aracı , her

TÜRK HAVA YOLLARI SADECE UÇMUYORTüRk Hava Yollari Sadece UçMuyor

Türk Hava Yollarının aklında uçmaktan fazlası var Türk Hava Yolları Hindistan’da varlığını genişletmek istiyor. Şu anda dünyanın en büyük havayolu ağlarından biri olan Türk Hava Yolları bununla yetinmiyor ve kanatlarını daha fazla açmaya çalışıyor. Hindistan Bölge Müdürü Özer Güler TOI’ye yaptığı açıklamada Hindistan pazarı ile ilgili planları ve ITC Classic Golf Resort‘ta yapılan Türk Hava Yolları Dünya Golf Kupası hakkında konuştu.   “Bizim zaten İstanbul’dan Delhi ve Mumbai’ye günlük uçuşlarımız var,”  “Ama biz Hindistan’da daha agresif büyümeyi planlıyoruz ve daha fazla şehire uçmak için h

AIRBUS FAZLA KİLOLU YOLCULAR İÇİN KOLTUK TASARLIYORAirbus Fazla Ki̇Lolu Yolcular İçİN Koltuk Tasarliyor

Airbus fazla kilolu olan yolcular için ayarlama yapılabilecek koltuk için patent alacak. Havacılık sektöründe son yıllarda ekonomi sınıfı koltukları için genel eğilim,  kabin içine mümkün olduğunca çok sayıda yolcu sığdırabilmek için  bacak ve kalça alanlarını daraltmak oldu. Ancak şimdi Avrupalı uçak üreticisi Airbus, kilolu yolcular için ekstra alan sunan bir koltuk tasarımı için patent başvurusunda bulundu. Airbus havayollarına kova tipi koltuklar yerine , 1950’li 60’lı yıllarda otomobillerde kullanılan bank tipi koltukları öneriyor. Bank tipi koltuklarda , tüm yolcular aynı uzun koltuk m