Qatar Airways Büyüyen Kapasitesi İle Güçlü Kârlılığını Sürdürüyor

0
124

Qatar Airways, Komşu Ülkelerin Yasadışı Ablukasına Rağmen Büyüyen Kapasitesi İle Güçlü Kârlılığını Sürdürüyor

Qatar Airways’in yıllık sonuçları, havayolunun yirmi yılı içindeki en zorlu yılda, büyüme kararlılığını ve taahhüdünü gösteriyor.

20 yıllık tarihinin en zorlu yılı sonrasında Qatar Airways, 2017/18 yıllık raporunu yayınladı ve bu da havayolu şirketinin zorluklara karşı dayanıklılığını ve direncini gösterdi. Genel gelir ve diğer faaliyet gelirleri, yıllık %9,96’lık (Arz Edilen Koltuk Kilometre) büyümesine kıyasla yıllık %7,22 oranında artmıştır. Ayrılan koltukların %19’unu etkileyen daha düşük gelir büyümesi 5 Haziran 2017’den bu yana yasadışı ablukaya doğrudan atfedilebilirdi. Kargo gelirleri, yıllık %13,95 artışla, kargo kapasitesine (Arz Edilen Koltuk Kilometre) karşı %34,40 oranında çok etkileyici bir artışa sahne oldu.

Qatar Airways Group, FAVÖK Marjını, %23,0 oranında artırarak, 9.714 milyar QAR olarak gerçekleştirdi. FAVÖK, yasadışı ablukanın ve söz konusu ülkelerden ayrılan koltukların kaybedilmesinden kaynaklanan daha uzun uçuş süresi nedeniyle, bir önceki yıla göre 1.759 milyar QAR kadar daha düşük oldu.

Yasadışı abluka nedeniyle kapatılan 18 destinasyonun yerine, havayolu şirketi mali yıl boyunca 14 yeni destinasyon açtı (bugüne kadar 24 yeni varış noktası). Yeni destinasyonlar, lansman maliyetleri ve piyasa varlığını tesis etme zorunluluğu ile birlikte geldi ve bu da 252 milyon QAR net zarar ile sonuçlandı. Olumlu bir operasyonel nakit girişi ile Grup’un nakit pozisyonu 13.312 milyar QAR düzeyinde kaldı.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı, Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Bu çalkantılı yılda, yasadışı ablukanın havayolu şirketimiz üzerindeki olumsuz etkisini yansıtan finansal sonuçlarımız üzerinde kaçınılmaz olarak bir etkisi oldu. Ancak, sağlam iş planlamamız, kriz karşısında hızlı hareketlerimiz, yolcu odaklı çözümlerimiz ve özverili çalışanlarımız sayesinde, etkinin en aza indirildiğini ve komşu ülkelerimizin umduğu kadar olumsuz olmadığını söylemekten memnuniyet duyuyorum.”

Komşu ülkelerin 5 Haziran 2017’de Katar’ın hava sahasını yasadışı bir şekilde engellemesine tepki olarak hava yolunun stratejik ve hızlı bir yanıtı, Qatar Airways’i ülkenin egemenliğine yönelik benzeri görülmemiş saldırılardan kurtulmada bir güç konumuna getirdi. 10 hafta içinde Sohar, Prag ve Kyiv’e yeni varış noktalarını duyurdu. Diğer güzergâhlarda ise, frekans ve kapasite artışı görüldü. Bu sayede, 18 destinasyonunun yasadışı olarak bloklanmış olmasının etkisini yumuşatmak amacıyla kapasitesini hızla yeniden tasarladı.

Havayolu, ablukanın başlamasından bu yana toplamda 24 yeni varış noktasına uçuş gerçekleştirdi, dünya çapında 150’den fazla olan rotasını genişletti ve Avrupa ve Asya’daki büyüme planlarını sürdürdü.

Bölgesel siyasi gerginlik karşısında, ablukanın başlamasından sadece altı hafta sonra Qatar Airways, 10 yıldan kısa bir sürede dördüncü kez ‘’Skytrax Yılın Havayolu Şirketi” unvanını kazanarak komşularının hava yolunu küçültme hedefine ulaşmadıklarını dünyaya kanıtladı. Havayolu ayrıca “Dünyanın En İyi Business Class’ı”, “Orta Doğu’nun En İyi Havayolu” ve “Dünyanın En İyi Business Class Havayolu Salonları” için de ödül aldı.

Bu çalkantılı yıl boyunca Qatar Airways, sadık yolcularına mümkün olan en iyi uçuş deneyimini sağlamak için stratejisinden, sürekli büyüme ve gelişme vizyonundan vazgeçmedi. Airbus A350-1000’i Şubat 2018’de teslim alan dünyanın ilk havayolu şirketi Qatar Airways, bir kez daha, gökyüzündeki en yeni jenerasyon hava aracı ile yolculuk sağlama konusundaki kararlılığını bir kez daha kanıtladı. İlk Airbus A350-1000’in teslimatını gerçekleştirmenin yanı sıra, havayolu şirketi, mali yıl boyunca filoya 20 uçak daha ekleyerek, toplam uçak sayısını 213’e çıkardı (31 Mart 2018 itibariyle).

Mali yıl boyunca, Qatar Airways Group aynı zamanda yatırım portföyünü Cathay Pacific’in %9,94’ten %9.99’a ulaşan hissesini ve Meridiana’nın ana şirketi olan ve Şubat 2018’de Air Italy olarak yeniden piyasaya sürülen AQA Holding’in %49 hissesini kapsayacak şekilde genişletti.

Qatar Airways, “her zamanki iş” yaklaşımıyla, dünyanın her köşesinden insanları bir araya getirmek için ideal bir platform olarak gördüğü spor sponsorluklarına da yatırım yapmaya devam etti. Qatar Airways Group’un FIFA ile yaptığı sponsorluk, portföyünün temeli olmaya devam ederken, Bayern München AG, AS Roma ve Boca Juniors ile spor ortaklıklarının da eklenmesiyle büyümeye devam etti. Bu sponsorluklar, havayolu şirketlerinin küresel ağdaki yolcularla bağlantı kurma aracı olarak sporu kullanma konusundaki kararlılığını daha da arttırdı.

Qatar Airways Hakkında:

Katar Devleti’nin ulusal taşıyıcısı olan Qatar Airways, 20 yılı aşkın süredir 150’den fazla iş ve tatil destinasyonlarına seyahat eden gezginlerle bir araya gelmesini kutluyor. Dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketi Tallinn, Estonia ve Valletta, Malta dahil modern filosunda bulunan 200’den fazla uçakta daha birçok yolcu uçağı dahil olmak üzere, 2018’deki büyüyen ağına bir dizi heyecan verici yeni destinasyon ekleyecektir. Çok ödüllü bir havayolu olan Qatar Airways uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme şirketi Skytrax tarafından verilen prestijli 2017 “Yılın Havayolu” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca “Dünyanın En İyi Business Class’ı”, “Ortadoğu’daki En İyi Havayolu” ve “Dünyanın En İyi First Class Havayolu Salonları” ödüllerini almıştır. Qatar Airways oneworld küresel birliğinin bir üyesidir. Ödüllü birlik üçüncü yılında Skytrax tarafından Dünyanın En İyi Havayolu Birliği olarak adlandırılmıştır. Qatar Airways, 14250 günlük uçuş ile, 150’den fazla ülkede 1000’den fazla havayolundan yolcularının yararlanmasını sağlayarak, küresel havayolu birliği, oneworld’e katılan ilk Körfez nakliye şirketidir. Qatar Airways’in uçak eğlence sistemi Oryx One yolculara en son gişe filmleri, TV setleri, müzik, oyun dahil 3000’den fazla eğlence seçeneği sunmaktadır.  B787, A350, A380, A319 hizmeti alan, A320 ve A330 uçaklarını seçerek Qatar Airways’le uçan yolcular Wi-Fi ve GSM hizmetlerini kullanarak dünya çapındaki arkadaşları ve aileleri ile her zaman iletişimde kalabiliyorlar.Qatar Airways, hizmet verdiği küresel topluluğu zenginleştirmeye adanmış heyecan verici uluslararası ve yerel girişimleri gururla desteklemektedir. Resmi FIFA ortağı olan Qatar Airways, FIFA 2018 ve 2022 Dünya Kupaları da dahil olmak üzere insanları bir araya getirmek için sporun değerlerini yansıtan üst düzey spor etkinliklerinin resmi sponsorudur.Dünyanın en büyük üçüncü uluslararası taşıyıcısı olan Qatar Airways Cargo, dünya çapındaki Doha merkezi ile dünya çapında 60’dan fazla özel nakliye noktasına hizmet vermekte ve ayrıca 200’den fazla uçağı ile dünya çapında 150’den fazla önemli iş ve eğlence merkezine yük taşımacılığı yapmaktadır. Qatar Airways Cargo filosunda sekiz adet Airbus A330 yük uçağı, 13 adet Boeing 777 yük uçağı ve iki adet Boeing 747-8 yük uçağı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here