Qatar Airways Başarı Dolu 2017

0
126

Qatar Airways Başarıyla Dolu 2017 Yılını Hız Verdiği Büyümesiyle ve Kazandığı 50’den Fazla Ödülle Kutluyor

Katar Devleti’nin Ulusal Taşıyıcısı 2017 yılında beklentileri bir kez daha aşarak yeni rotalarını hızla açmaya başladı, uçuş sıklıklarını arttırdı ve ödüllü yeni Birinci Sınıf koltuğu Qsuite’i takdim etti.
Havayolları, Skytrax’in ‘Yılın Havayolu Şirketi’ dahil olmak üzere birden fazla kategoride kazandığı 50’den fazla ödülle rekor kırdıkları bir yılın tadını çıkardı.
Qatar Airways ayrıca 2017 yılı boyunca 20’inci yıldönümünü gururla kutladı.

Qatar Airways, 20 yıllık çalışma dönemini muazzam bir büyüme, ağ açılımı ve rekor sayıda ödüllerle kutluyor..
Bölgesel çevresinin zorluğuna rağmen, Qatar Airways 2017 yılı boyunca yeni rotalar açmayı hızlandırarak, seferlerini iki katına çıkartarak ve ödüllü yeni Birinci Sınıf koltuğu Qsuite’i lanse ederek beklentilerin üzerinde işler yapmaya devam etti. Pek çok havayolu şirketinin kısıntılara gittiği böyle bir dönemde, Qatar Airwaysı dünyaya ödüllü, sınıfında en iyi kabinleri, ikram servisi, uçuş eğlenceleri, salonları ve daha fazlası ile zenginleşmeye devam etti.
Qatar Airwaysı Grup CEO’su, Ekselansları Sn. Akbar Al Baker “Bir havayolu şirketi olarak, 20’inci yıldönümümüzü kutladığımız bu yıl bizler için ayrı bir özellik taşıyor. Başarılarımızın yansımalarına baktığımızda, yolcularımızın tatil veya turistik gezilerinin uçağımıza ayak bastıkları anda başladığını hissetmeleri ile göklerde mükemmellik sağlamaya duyduğumuz bağlılığımızı yineliyoruz. Küresel ağımızı genişletme ve yolcularımızı dünyada arzu ettikleri her yere götürme vaadimizi sürdürüyoruz.”
“Yirmi yıllık çalışmamız sonucunda, başarılarımızla yetinmeyeceğimize, daha fazla yeniliğe doğru devam edeceğimize ve yolcularımızın her birine, hangi sınıfta seyahat ederlerse etsinler, beş yıldızlı bir tecrübe sunacağımıza söz veriyoruz. Katar Devletine karşı başlatılmış olan yasa dışı ablukaya karşı, herkesi uçağımızda ağırlamaya ve istedikleri yere götürmeye her zamankinden daha fazla istekliyiz.”

Rota Genişletme
Dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketi Qatar Airways, heyecan veren 11 yeni varış noktasını; dünyanın en uzun ticari uçuşu olan Auckland, Yeni Zelanda – Nice, Fransa arası dahil olmak üzere; Dublin, İrlanda Cumhuriyeti; Üsküp; Sohar, Umman; Kiev, Ukrayna; Prag, Çek Cumhuriyeti; Saraybosna, Bosna-Hersek; Adana, Türkiye; Chiang Mai, Thailand ve St. Petersburg, Rusya’yı 2017’de lanse etti.
Ek olarak Tayland’da dördüncü varış noktası olan Chiang Mai uçuşlarını lanse eden havayolu, ayrıca Bankok’a her gün beş ve Krabi’ye ise haftanın her günü uçuşmaya başlayarak hem iş hem de turistik gezginlere daha fazla kolaylık ve esneklik sağladı. Ocak 2018’de, havayolunun beşinci Tayland varış noktası olan Pattaya uçuşları da başlayacaktır.
Qatar Airways, ayrıca, 1 Ocak 2018’den başlamak üzere, Hanoi’ye günlük direk uçuşlar ekleyecek, ayrıca Ho Chi Minh City’e de uçuşlarını haftada 3’ten 10’a çıkartacaktır.
Havayolu şirketi, süperjumbo A380 uçağını Melbourne’de tanıttı ve yakında da Avustralya’daki kapasitesini genişleterek 2018’de Canberra’ya uçuşlarını lanse edecek. Havayolları ayrıca son teknoloji Airbus A350 ile günde iki kez Maldivler’e sefer yapan ilk havayolu şirketi olmaktan gurur duyuyor.
Qatar Airways, Varşova, Helsinki ve Moskova’da yolcularındaki artıştan dolayı, Doğu Avrupa, İskandinavya ve Rusya’da çok sayıdaki varış noktalarına yaptığı seferleri iki katına çıkardı, Prag ve Kiev de kısa sürede, yolcu artışı sonucu rotalarına eklendi.

Qsuite
Qatar Airways yeni Birinci Sınıf koltuğu, Qsuite’i, Mart 2017 ITB Berlin’de küresel çapta bir beğeni ile gururla lanse etti ve Birinci Sınıf deneyimi Busıness kabine getirdi.  Qsuite ile tam donanımlı uçak, yaz mevsiminde Doha-Londra uçuşunda tanıtıldı, bunu Paris ve en son New York takip etti, Washington’da yakında eklenecek uçuşlar arasında. Patentli Qatar Airways ürünü olan Qsuite, bu endüstride Business Sınıf’ta ilk kez çift kişilik yatak sunarak şimdiden oldukça fazla ödüle layık görüldü. Ayarlanabilir paneller ve portatif TV monitorları, beraber seyahat eden iş arkadaşlarına, dostlara veya ailelere seyahat ettikleri alanı özel bir süite çevirerek birlikte çalışma, yemek yeme ve sosyalleşme fırsatı veriyor.

Kazanılan Ödüller
Qatar Airways, 20’inci yılında, her zamankinden daha fazla küresel ödüle layık görülerek, 2017’de rekor kırdığı bir yılın tadını çıkardı.  Katar’ın ulusal taşıyıcısı Qatar Airways Ocak’tan beri birden fazla kategoride, 50’den fazla ödül ile, yolcularının beklentilerini fazlasıyla karşılamaya devam ettiğini, ürün geliştirmekteki yenilikçi yaklaşımını ve müşterisine olan bağlılığını kanıtladı.
Havayolunun kazandığı, 2017 yılının en prestijli ödülü ‘Yılın Havayolu’, uluslararası hava taşımacılığı kredi derecelendirme organizasyonu Skytrax tarafından verildi. Qatar Airways, ‘Dünyanın En İyi Birinci Sınıfı’, ‘Orta Doğu’nun En İyi Havayolu‘ ve ‘Dünyanın En İyi Birinci Sınıf Havayolu Salonu’ ödüllerini Haziran’da Paris’te yapılan Skytrax ödül töreninde aldı.
Yılın Havacılık Yöneticisi‘ ödülü endüstri kurulu CAPA tarafından geçen ay Qatar Airways Grup CEO’su, Ekselansları Sn. Akbar Al Baker’e, liderliği ve yenilikçi yönetimi ile havayolunun ve havacılık endüstrisinin bir bütün olarak gelişmesine yaptığı önderlik için takdim edildi.
Ekselansları Sn. Al Baker, ayrıca Haziran 2018’den itibaren başlayacağı, Küresel Havacılık Endüstrisi Kurulu -International Air Transport Association (IATA)- Valiler Kurulu’na Başkan olarak seçildi. Dönüşümlü olarak bir yıllık dönem, Sidney’de yapılacak IATA’nın 2018 Yıllık Genel Toplantısı (AGM) sonrası başlayacak ve 2019 AGM sonuna kadar devam edecek.

Filo Genişletme/Yatırımlar
Qatar Airways, 2017’de 19 yeni uçak alarak toplam filosunu 212’ye çıkarmıştır. Havayolları ayrıca daha önceki 50 Airbus A320neo siparişini, bu ay başlarında Katar Devleti Emiri Ekselansları Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte, daha büyük olan 50 A321neo ACF (Airbus Esnek Kabin)’i ile arttırmıştır.
Qatar Airwaysı tüm dünyada güçlü ortaklıklar kurmaya devam ederek, küresel ortaklarda kalıcı ilişkiler oluşturduğunu ispatlamıştır. Kasım’da Cathay Pacific’e yaptığı yatırım ile toplam sermaye hisselerinin yüzde 9,61’ini satın aldığını ilan etmiştir.
Havayolu İtalya’yla olan ilişkilerini daha da güçlendirerek, Meridiana’nın yeni şirketi olan AQA Holding’in yüzde 49’unu almıştır, daha önceki tek hissedar Alisarda yüzde 51’i muhafaza etmektedir.
Haziran ayında Qatar Airways 2017 mali yılı için yıllık sonuçlarını açıkladı ve yıllık bazda %21.7’lik net kâr artışı sağladı. Sonuçlar ayrıca yıllık gelir artışının %10,4 olduğunu gösterdi.

Kargo
Qatar Airways iki yeni Boeing 747-800 ve onüçüncü Boeing 777 yük uçağını teslim alarak, hızlı gelişme ve genişleme yoluna devam etmiştir. Ekim ayında, Qatar Airways Kargo Pittsburgh, Pennsylvania’yı ABD’deki en son yük uçağı varış noktası olarak ilan ederek Pittsburgh’e yük servisi veren ilk havayolu olmuştur. 2017 yılında Buenos Aires, Sao Paolo, Quito, Miami, Phnom Penh ve Yangon’u da özel kargo ağına eklemiş, küresel hava ticareti ve sanayi zincir endüstrisine verdiği desteği göstermiştir.
Qatar Airways Kargo’nun altyapısındaki süregelen yatırımı, Katar Devleti’ne Haziran’da başlatılan diplomatik ablukadan sonra artan arzı düzenlemekteki yeteneğini ve kapasitesini ispatlamıştır. Kargo taşıyıcısı Özel Klimatize Kontrol Merkezi ve Kargo Fazlası olmak üzere iki yeni tesis açarak, Katar’a gelen gıda ithalleri için 10,000 metre kare daha fazla ısı-kontrollü idare bölgesi sağlamıştır.
Qatar Airways Kargo, 2017’de yüksek hacim, gelir, getiriler ve borsa hisseleri kaydetmiştir ve kilometrede yük tonunda farkedilir artış kaydeden tek küresel kargo taşıyıcı olmuştur

Toplum/Sponsorluk
Firmanın Sosyal Sorumluluk anlayışı, 2017’de de Qatar Airways’in değerlerindeki önemli yerini devam ettirdi.  Havayolu, Official Airline Partner to Orbis UK’deki sponsorluğunu üç yıllığına yeniledi. Qatar Airways 2012’den beri, Orbis ve onun körlüğü önleme programlarının sponsorudur. Havayolu ayrıca, milyonlarca okul dışı çocuğa küresel düzeyde kaliteli ilkokul eğitimi veren Educate-A-Child programının destekçisi olmaya devam etti.
Qatar Airways, 2022’ye kadar FIFA’nın Resmi Ortağı ve Resmi Havayolu Şirketi olduğunu ilan etti. Havayolları’nın sponsorluğunu yaptığı etkinliklere Rusya’daki 2018 FIFA Dünya Kupası, FIFA Klübü Dünya Kupası, FIFA Kadınlar Dünya Kupası ve 2022 Qatar’daki FIFA Dünya Kupası da dahil.  FIFA’nın Resmi Ortağı olarak, gelecek iki FIFA Dünya Kupasının her birinde iki milyarın üstünde izleyici beklentileri ile Qatar Airways geniş pazarlama ve marka haklarına sahiptir. Havayolu şirketi ayrıca FIFA U-20 Dünya Kupası, FIFA Futsal Dünya Kupası ve FIFA Interactive Dünya Kupası olan dünyanın en büyük online oyun turnuvası gibi müsabakalarda kendini gösterecektir.
Qatar Airways, evcil hayvanlarını dünyanın farklı yerlerine götürebilme arayışında olan yolcuların taleplerine yanıt vererek Doha çıkış ve girişli olarak fiyatlarını en düşük oranlara indirmiştir.  Evcil hayvanları fazla bagaj olarak Katar’a ve dışına taşıyan yegane havayolu olarak, evcil hayvan ile seyahatin maliyetini dikkate değer şekilde azaltmıştır.
Gelecek
Qatar Airways, Penang, Malezya; Canberra, Avustralya; Selanik, Yunanistan ve Cardiff, Galler’in de aralarında olduğu heyecan verici yeni varış noktalarını başlatacağı 2018’e coşku ile bakmaktadır.  Havayolu şirketi 2018’de ayrıca Airbus A350-1000’i hem müşteri hem de işletmeci olarak lanse edecektir.
Qatar Havayolları en yüksek mükemmellik standartları, azim ve yenilikçiliğe olan bağlılığı ile  2017’de ‘Dünyanın En İyi Havayolu’ adıyla anıldı ve bunu 2018’e de taşıyacaktır.

HAKKINDA: Çok ödüllü bir havayolu olan Qatar Airways uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme şirketi Skytrax tarafından verilen prestijli 2016 Dünya Havayolu Ödüllerinde Orta Doğu’nun En İyi Business Class’ı, En İyi Business Class Yolcu Salonu ve En İyi Havayolu Personeli ödülünü almıştır. Qatar Airways oneworld küresel birliğinin bir üyesidir. Ödüllü birlik üçüncü yılında Skytrax tarafından Dünyanın En İyi Havayolu Birliği olarak adlandırılmıştır. Qatar Airways, 14250 günlük uçuş ile, 150’den fazla ülkede 1000’den fazla havayolundan yolcularının yararlanmasını sağlayarak, küresel havayolu birliği, oneworld’e katılan ilk Körfez nakliye şirketidir. Qatar Airways’in uçak eğlence sistemi Oryx One yolculara en son gişe filmleri, TV setleri, müzik, oyun dahil 3000’den fazla eğlence seçeneği sunmaktadır.  B787, A350, A380, A319 hizmeti alan, A320 ve A330 uçaklarını seçerek Qatar Airways’le uçan yolcular Wi-Fi ve GSM hizmetlerini kullanarak dünya çapındaki arkadaşları ve aileleri ile her zaman iletişimde kalabiliyorlar. Qatar Airways FC Barcelona ve Al-Ahli Saudi Arabia FC stratejik takip sponsorluğu dahil küresel spor aktivitelerinde dünyanın liderlerinden biridir. Qatar Airways’in stratejisi insanları bir araya getirme açısından, sporun değerini yansıtmaktadır, havayolunun marka imajının merkezinde bu fikir yer almaktadır.