Qantas mürettebatının da Gelibolu’yla bağı var

0
167

qantas

Gelibolu ‘ya 100.yıl töreni için savaşta yakınlarını kaybedenler ve ailelerini taşıyacak Qantas mürettebatının da Gelibolu’yla bağı var.

 

Bir uçan tarih dersi olarak düşünün bu yolculuğu. Qantas 747-400 ile Sydney’den İstanbul’a üç hafta içinde, Gelibolu gazileri, onların bakıcıları ve  yakınları savaşın yüzüncü yılı anma törenlerine katılmak üzere,iniş yapacak.

Bu uçuşta görev alacak mürettebattan ikisi abla kardeş Türk kökenli,onların büyükleri Gelibolu’da savaşmış, ikinci pilotta öyle.

İkinci kaptan Peter Tait’in büyük amcası, Herbert Harkins, 19 yaşındayken 22 yaşındaki kardeşi gibi davranarak savaşa katılmış ve savaşta üç kez vurulmuş ama kurtulmayı başararak ülkesine dönmüş

Avustralya’da doğan Doğan Irmak ve Türkiye’de doğan Hale Spohr Businessve First class uçuş görevlileri,dedeleri “Saraf” Gelibolu’da askerlik yapmış. Irmak, gezinin vatanseverlik duygularını yükseltiğini söyledi.

“Öncelikle biz Türk kökenliyiz, ikinci olarak Avustralya vatandaşıyız.Gelibolu’yla çok özel bir bağımız var.Kim derdi ki 100 yıl sonra Avustralya’yı, Quantas’ı Gelibolu’da iki Türk temsil edecek” dedi bayan Spohr.