Latest Posts

Pist Üzerinde Bulunan Rakamlar Neyi İfade Ediyor

Havalimanlarının en önemli alanlarından birini pistler oluşturur. Pistlerin yönleri rüzgar durumuna göre uzun incelemeler sonrasında belirlenir. Her pistin bir numarası vardır ve bu numaraya göre adlandırılır. Havacılıkta her şeyde olduğu gibi bu numaraların da çok önemli işlevleri vardır. 0º  Kuzeyi, 180° Güneyi, 90° Doğuyu ve 270° Batı yönünü temsil eder. Pistlerin numaraları da konumlandırıldıkları yönlere göre belirlenir ve adlandırılırken son rakam atılır ve iki rakam olarak belirtilir. Örneğin 240 derece ise 2-4 olarak isimlendirilir ve Havacılık kuralları gereği rakamlar tek tek söylenir.

pist

 Uçaklar pistlerin her iki tarafından iniş-kalkış yapabilir. Bu nedenle pistler 2 numara ile isimlendirilir ve bu rakamların arasında 180 derece fark vardır. Örneğin 05-23 pistini ele alırsak: Pistin bir yerinin 50 dereceyi diğer yönünün ise 180 derece fazlası olan 230 dereceyi gösterdiği anlamına gelir. İstanbul Havalimanı’nda olduğu gibi bazı havalimanlarında aynı doğrultuda birden fazla pist bulunur. İniş ve kalkış yapılan açıya göre pist numarasının arkasına uygun harf belirlenir. Örneğin sol pist 18L, sağ pist 18R, merkezdeki ise 18C olarak adlandırılır.

Pist Doğrultularında Hangi Kuzey Referans Alınır ?

Dünya haritalarındaki boylam çizgileri kuzeyde tek bir noktadan çıkarak güneyde tek bir noktada birleşirler. Bu noktalar gerçek yani coğrafi kuzeyi/güneyi gösterir. Ancak bildiğimiz gibi pusulalar manyetik oldukları için gerçek kuzeyi değil manyetik kuzeyi gösterirler. Uçak pusulaları manyetik prensibe göre çalıştığından pistler manyetik kuzey referans alınarak numaralandırılmıştır.

Manyetik kuzeyi referans almanın getirdiği bir dezavantaj vardır. O da manyetik kuzeyin her sene yer değiştiriyor olmasıdır. Manyetik Kuzey sürekli yer değiştirdiğiden havalimanlarında da pist isimlerinde zamanla değişikliğe gidilebilmektedir. Ancak değişimin çok fazla olduğu yerlerde, Hakiki Kuzey üzerinden isimlendirme yapılır. Bu isimlendirmenin tanımı ise sonuna T harfi konularak belirtilir.

23 T -23 True Heading).

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.