Pilot Kuleyi Uyardı

0
74

Landing, Sunset, Lax, Los Angeles, Airport, PlanePistte yabancı madde gören pilot, kuleyi uyardı

ATATÜRK Havalimanı’nın yoğun trafiği içerisinde pilotlar uçuş güvenliğinin sağlanması için azami dikkat gösteriyor. Bugün inişte olan bir uçağın pilotu pist üzerinde gördüğü cismi anında Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne rapor etti. Rapor üzerine kule görevlisi cismin ne olduğunu araştırmak için “Follow Me” (Takip aracı) gönderdi.
Uçakların iniş kalkış yaptığı pistlerin temizliği hayati derecede önem taşıyor. Bu yüzden pistler sık sık DHMİ araçları tarafından kontrol edilirken pilotlarda pistlerin güvenliği için yardımcı oluyor. Geçen sene pist üzerindeki yabancı cisimlerin ileri teknoloji ile tespitini amaçlayan ‘FOD-RAD Ar-Ge Projesi‘ sözleşmesi imzalanmıştı. Milli imkânlar ile geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanan ‘FOD-RAD Ar-Ge Projesi’ ile devreye girecek olan sistem, pistlerde sürekli bir gözetim ve kontrol imkânı sağlayacak. Sistem sayesinde ülkemizde ilk kez pist üzerindeki yabancı cisimler milimetre dalga radar teknolojisi ve optik algılayıcılar kullanılarak tespit edilecek ve bu yolla meydana gelmesi muhtemel kazalar önlenmiş olacak.
Havalimanınlarında pist üzerinde bulunmaması gereken cisimlerin uçakların motorlarına zarar vererek arızaya yol açtığı ve uçuş güvenliğini tehlikeye soktuğu biliniyor.
Atatürk Havalimanı’nda yabancı cismi tespit eden pilot ve kule arasında konuşmalar ise şöyle gerçekleşti;

Pilot: Yer Kontrol 305
Kule: 305
Pilot: Efendim iniş sırasında Tango 9’a in-bount olacak şekilde 2-3 pisti üzerinde, orta hattın sağında yabancı madde gördük. Ne olduğunu tespit edemedik. Uygun olursa bir trafik vasıtasıyla kontrol ettirirseniz
Kule: Pist üzerinde mutabık mıyız ?
Pilot: Mutabıkız efendim. Orta hattın sağında.
Kule: Anlaşıldı Follow Me gönderiyoruz. Tamam
Pilot: Teşekkürler

 

 

 

DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here