P&G Olimpiyatlar Sergisi İstanbul’da

0
60

Muhammed Ali’nin boks eldiveninden Michael Jordan’ın imzalı ayakkabısına kadar çok özel parçalar

P&G Olimpiyatlar Sergisi için İstanbul’da

Türkiye’nin ilk Olimpiyat Sergisi, Olimpiyat Oyunları’nın global sponsoru P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) iş birliğiyle İstanbul’da açıldı. Akasya Acıbadem AVM’nin Kuzey Giriş alanında kapılarını açan ve ücretsiz olarak gezilebilen P&G Olimpiyatlar Sergisi, geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz efsane boksör Muhammed Ali’nin imzalı boks eldivenlerine ev sahipliği yapıyor. Sergi ayrıca “basketbolun majestesi” olarak kabul edilen Michael Jordan’ın ayakkabısı ve Türk güreşinin simge ismi Yaşar Doğu’nun madalyası gibi Olimpiyatlar tarihinin birçok özel parçasını bir arada sunuyor. P&G Olimpiyatlar Sergisi, 31 Ağustos’a kadar açık kalacak.

Olimpiyat Oyunları’nın 2010 yılından bu yana global sponsoru olan P&G, “Teşekkürler Anne” kampanyası kapsamında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) desteği ile P&G Olimpiyatlar Sergisi projesini hayata geçirdi. Türkiye’nin farklı illerini ziyaret ederek Rio 2016 öncesinde Olimpiyat heyecanını yaşatan P&G Olimpiyatlar Sergisi, geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz efsane boksör Muhammed Ali’nin Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin merkezi Lozan’dan özel olarak getirilen boks eldivenin yanında Olimpiyatlar tarihine damgasını vuran birçok özel parçayı içeriyor.

MuhammedAli_BoksEldiveniEfsanenin boks eldiveni, yüzyılın unutulmaz maçına götürecek

P&G Olimpiyatlar Sergisi’nde sporseverler ile buluşan Muhammed Ali’nin boks eldiveni, üzerinde taşıdığı Muhammed Ali ve Joe Frazier imzası ile ziyaretçileri, iki ezeli rakip arasında 8 Mart 1971’de oynanan unutulmaz boks maçına götürecek. Dünya Şampiyonu ezeli rakipleri karşı karşıya getiren maç, yüzyılın boks maçı olarak biliniyor.

P&G Olimpiyatlar Sergisi’nin bir diğer özel parçası ise Michael Jordan’ın Barselona 1992 Olimpiyat Oyunları’nda giydiği ve sonrasında imzaladığı ayakkabısı. ABD Basketbol Milli Takımı, Barselona Olimpiyatları’nda “Rüya Takım” yakıştırmasını kazandı ve Michael Jordan, “basketbolun majestesi” lakabı ile ünlenmeye başladı.

P&G Türkiye ve Kafkasya Markalar Direktörü Onur Yaprak, sergiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“P&G olarak Olimpiyat Oyunları sponsorluğumuz kapsamında yürüttüğümüz Teşekkürler Anne kampanyasını yaygınlaştırmak ve Olimpiyat ruhunu herkese yaşatmak için P&G Olimpiyatlar Sergisi açtık. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi desteğiyle hayata geçirdiğimiz P&G Olimpiyatlar Sergisi önce Anadolu’yu gezdi. Çocukların ve gençlerin sporu ve spor tarihini daha yakından tanımalarına katkı sağlamak için açılan P&G Olimpiyatlar Sergisi, 10 Haziran’da İstanbul Akasya Acıbadem’de kapılarını açtı. “Çocuğuna spor yaptıran her anne, bir Olimpik annedir” felsefesi ile hareket eden P&G, Olimpiyatlar Sergisi’ni ziyaret edecek anne ve çocukların spor dolu eğlenceli dakikalar geçirebilmesi için özel alanlar da hazırladı. Mesela Naim Süleymanoğlu’nun 1988 yılında Seul’da kırdığı Olimpiyat rekorunun deneyimlenebileceği bir alan var. Basketbol alanında ziyaretçiler attıkları şutları ağır çekimde izleyebiliyor. P&G Olimpiyatlar Sergisi, 5-21 Ağustos tarihleri arasında Brezilya’da düzenlenecek Rio 2016 Olimpiyat Oyunları heyecanını Türkiye’de yaşatmak için 31 Ağustos’a kadar açık kalacak.”

Türk güreşinin simge ismi Yaşar Doğu’nun madalyası

Kazandığı 6 Olimpiyat madalyası ile Türk güreş tarihinin simge ismi haline gelmiş olanYaşar Doğu, Olimpiyatlarda giydiği mayo ve madalyası ile P&G Olimpiyatlar Sergisi’nde yer alıyor. TMOK arşivinden başka özel parçaları da içeren sergi alanında, ayrıca Naim Süleymanoğlu’nun 1988 yılında Seul’da kırdığı dünya halter rekorunu deneyimlemek mümkün. P&G Olimpiyatlar Sergisi, ABD’li yüzücü Mark Spitz’in madalyası ve 1931 Olimpiyat meşalesi gibi Olimpiyat Oyunları tarihinde çok özel yere sahip birçok özel parçayı içeriyor.

5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Rio 2016 Olimpiyat Oyunları öncesinde “Teşekkürler Anne” kampanyası kapsamında Milli Güreşçimiz Taha Akgül’ün ve annesinin sponsoru olan P&G, “Çocuğuna spor yaptıran her anne, Olimpik annedir” felsefesi ile hareket ediyor. Türkiye’de spor ve Olimpiyat kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçen P&G Olimpiyatlar Sergisi, Akasya Acıbadem AVM’nin Kuzey Giriş alanında 31 Ağustos 2016 tarihine kadar ücretsiz gezilebilecek.