Perakende Satış Hacim Endeksi, Haziran 2014

0
122

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,3 azaldı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,3 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %0,8 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,3, otomotiv yakıtı satışları %1,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %1,4 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %1,6 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %3,2 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %3,2 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %0,6 azaldı.Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 arttı 
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %8,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %5,7 ve otomotiv yakıtı satışları %0,7 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %5,5 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %3,8 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %5,6 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %14,8 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %4,3 arttı.Perakende ciro bir önceki aya göre %0,6 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,6 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %2,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,2 artarken, otomotiv yakıtı satışları %0,9 azaldı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %13,8 arttı 
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,8 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %20,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %13,8 ve otomotiv yakıtı satışları %6,9 arttı. 

Perakende satış hacmi bir önceki çeyreğe göre %1,3 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,3 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,8 oranında arttı.

Perakende ciro bir önceki çeyreğe göre %1,1 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,1 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %13,1 oranında arttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here