Pegasus Havayolları CAS’a talip mi?

0
141

Pegasus Havayolları’nın CAS şirketine talip olduğu iddia edilirken, Pegasus Havayolları Kıbrıs Temsilcisi Zeki Ziya iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan, Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş sayesinde, CAS çalışanlarına bayram ve maaş ödemesinin yapıldığını söyledi.

Atakan, Başbakan Yardımcısı Denktaş’ın adaya dönüşünde ivedi olarak görüşeceklerini ve bu işin netleşeceği tahmininde bulundu.

KTHY’nin kapanmasının ardından CAS şirketinin hizmet verdiği tek şirket olan Pegasus Havayolları da 26 Temmuz’dan itibaren İstanbul Handling şirketinden hizmet almaya başladı. Bulunan ara formülle bazı havayolu şirketlerinin CAS’tan hizmet alımı yapması sağlanarak şirketin yaşatılacağı söylendi. Bunun için ilk talibin Pegasus Havayolları olduğu iddia edildi. Pegasus Havayolları Kıbrıs Temsilcisi Zeki Ziya ise bu iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Konuyla ilgili olarak HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan’dan bilgi aldı.

“Pegasus şimdi İstanbul Handling’ten hizmet alıyor”

Pegasus Havayolları İstasyon Müdürü Reşat Soylukal’ınCAS’tan aldığı hizmetlerden memnun olduğunu ifade eden Buran Atakan, CAS şirketinin, hizmetini durdurmadan önce, şirketin sadecePegasus’a hizmet verdiğini söyledi. Atakan, çalışanların işten durdurulması üzerine Pegasus’un, İstanbul Handling şirketinden hizmet aldığını belirtti.

Atakan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yetkililer tarafından kullanılan bazı ifadeler vardır. Yani yüzde 40’ın tekrardan CAS şirketi tarafından Ercan Havalimanı’nda hizmet vereceği söyleniyor. Şu an, ülkemizde uçuşların yüzde 40’ını Pegasus yapıyor. Biz, İstanbul Handling’in yalnız başına hizmet veremeyeceğini hep ifade ediyoruz. CAS şirketinin bazı ekipmanlarıHandling’e kiralanmıştır. Bu kadar kısa bir sürede İstanbul Handling’ in ekipmantedarik etmesinin en kolay yolu CAS şirketiydi. CAS’tan bu araçları kiraladı ve hizmetler o şekilde veriliyor. CASşirketi faaliyete başladığı anda araçlarımızı geri alacağız.”

“Talip olarak üç firma duydum”

HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan, CAS şirketine talip olarak Pegasus Havayolları’nı değil de, üç tane firma ismini duyduğunu söyledi. Atakan aldığı duyumlara göre, bu firmalardan birinin Çelebi, diğerinin Akgünler ve bir tanesinin ise özel bir girişimci olduğunu söyledi. PegasusHavayolları’nın akıllı işler yaptığını söyleyen Atakan, doğru uçak tipleri seçtiğini de kaydetti.

“Şirketin devamlılığı bizim için önemlidir”

CAS çalışanları ve bir Kıbrıslı Türk olarak şirketin devamlılığının önemli olduğuna da değinen Atakan, “Tanınmayan bir ülkede yaşıyoruz ve varlığımızı, devamlılığımızı kurumlarımıza sahip çıkarak devam ettirebiliriz. Burada gerçekten ezilen bir kesim var, iki üç defa insanları yaşarken öldürdüler, bu insanlar orada en çok ezilen ve en ağır işi yapanlardır. Havalimanındaki o işçi arkadaşların 50 derece sıcakta, iki büklüm her gün 4-5 ton bagajı taşımaları kadar zor bir görev yok bu ülkede. İnsanların hakkını vermeleri gerekir ki en güzel hizmeti alabilsinler. Dolayısıyla oradaki insanlarımızın haklarının verilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Bu şirketi yaşatmamız lazım”

Uzun yıllar havalimanında çalışmış biri olarak, şu anda işsiz konumunda olan CAS çalışanlarının ne durumda olduklarını anladığını söyleyen HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan, çalışanların haklarının verilmesini istedi. Çalışanların maaşlarının neredeyse asgari ücrete düştüğünü belirten Atakan, ağır iş yapana asgari ücretin verilmesini doğru bulmadığını ve geçimlerini sağlayabilecek bir maaş verilmesi düşüncesinde olduğunu söyledi.

“Serdar Denktaş maaşların ödenmesini sağladı”

Bekleme süresinde maaşsız beklemenin kolay olmadığını belirten Buran Atakan, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın, CAS çalışanlarının bayram ve maaş ödemesi konusunda çok gayret gösterdiğini söyledi. Atakan, Denktaş’a teşekkür ettiğini belirterek, Denktaş’ın şu anda yurt dışında olduğunu adaya dönüşünde bu işin netleşeceğini düşündüğünü dile getirdi.

https://www.gundemkibris.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here