Pasaport Bilgileriniz Sizden Önce Gideceğiniz Yere Ulaşıyor

0
154

pasaport_yurtdışına çıkışHavayolu ile seyahat ederken pek çoğunuz pasaport bilgilerinizin sisteme girildiğinin farkındasınızdır. Manyetik olarak okunabilen pasaportlar sayesinde bu süreç oldukça kısalmışken, eski tip pasapotların bilgi detayları, işleminizi gerçekleştiren personel tarafından tek tek sisteme girilmektedir.

Bu uygulama özellikle Amerika gibi ülkeler tarafından uzunca bir zamandır istenmekte ve tüm havayolları Amerika yolcularının pasaport bilgilerini uçak kapı kapattıktan hemen sonra devreye giren bir otomatik sistemle mesaj olarak karşı noktalara iletmektedir. APIS (Advanced Passenger Information Sysyem) olarak adlandırılan bu sistem, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle tüm havayolları tarafından kullanılmaya başlıyor.

Pasaport bilgileriniz, güvenlik sebebiyle, gideceğiniz ülkeye sizden çok önce ulaşacak. Bütün bu bilgiler pasaport geçiş işlemlerini kısaltırken sorunlu yolcuların tespit edilmesine de yardımcı olacak.

Check-in işlemlerinin bir parçası olan vize ve pasaport kontrolünde, pasaport bilgilerinin yanı sıra geçerli vize bilgilerini de sistemde kayıt altına alan havayolları var. Amerika’ya seyahat eden yabancı yolcuların ayrıca adres bildirme zorunluluğu da var.