Parma Etihad’ın Kargo Üssü Oluyor

0
129
Etihad 777 flight

Etihad Airways orta İtalya’daki Parma Havaalanı ile kargo trafiğini geliştirmek için özel bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma, Parma Giuseppe Verdi Havalimanına gelen kargoları Milan Malpensa Havaalanı‘na iletmek için bir transit merkezi kurmayı da içeriyor.

Yeni merkez Etihad’ın uçak seferlerinin yanı sıra ortağı Alitalia’nın da İtalya ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında gerçekleştirdiği haftalık 38 yolcu uçuşu ile de desteklenecek.

Etihad 777 flight

Bunlara ilaveten ayrıca Milan’dan haftalık altı kargo uçuşu, Bogota’dan haftalık iki uçuş ve haftalık dört Abu Dabi uçuşuyla toplamda 800 ton kapasite hizmeti sunmayı sağlayacak.

Parma Havaalanında şu anda sadece birkaç uçuş var.  Sicilya Catania’ya giden yolcu uçağı ve Lampedusa adasına giden İtalyan posta grubunun havayolu kolu tarafından işletilen MistralAir uçuşları. İtalya’nın en büyük ihracat ürünlerinin yetiştirildiği bölgelerinden biri olan Bologna ve Milano arasında, merkezde bulunmasına rağmen havalimanı yeterince değerlendirilmemiş.

Etihad Cargo Başkan Yardımcısı David Kerr, şunları söyledi: “Parma Havaalanı ile yapılan bu anlaşma, bizim Avrupa’nın en büyük kargo pazarlarından biri olan İtalya’ya güvenimizin bir başka göstergesidir.

“Biz zaten Milano-Bogota arasında son birkaç haftadır B777 kargo uçağı kullanarak kargo kapasitemizi güçlendiriyoruz. Parma’nın da kullanılması fırsatı bizim Avrupa’dan kargo taşıma hizmetimizi güçlendirmemize olanak tanıyacak. ”

Havaalanı başkanı Guido Dalla Rosa Prati : “Etihad Airwaysile yapılan işbirliği havaalanımızın stratejik kalkınma planını hayata geçiriyor. Biz Etihad Airways gibi Havacılık dünyasının önemli bir oyuncularından birisinin ilgisini kazandığımız için onur duyuyoruz. Bu proje Parma ve komşu bölgeler için yeni iş olanakları yaratacaktır”

Havaalanı otoritesi, bina inşaatının başladığını, Temmuz 2016’da yeni merkezin açılmasıyla kargo ve lojistiğin gelişmesinde önemli bir rol oynayacağını söyledi.