Latest Posts

Pandeminin Etkisi Uçuşlar İçin Azaldı mı?

82 / 100

Pandeminin Etkisi Uçuşlar İçin Azaldı mı?

Covid-19 pandemisinin 2020 yılında dünya genelinde hızla yayılmasının seyahat sektörüne de olumsuz bir etkisi oldu. Dünya çapında yaşanan kapanmalar nedeniyle uçuşlar gerçekleşemedi.

Yaz mevsiminin gelişiyle Türkiye ve dünya genelinde kısıtlamalar azalsa da aşılama çalışmalarının yaygınlaşmasıyla seyahat sektörü eski büyümesini hızla yakaladı. Peki 2022 yılında pandeminin etkisi uçuşlar için azaldı mı? Enuygun.com seyahat uzmanları bu soruyu sizler için yanıtladı.

pandeminin etkisi
İçHat PCR

Aşılamanın hızlanması havayolu sektörüne olumlu bir ivme kazandırdı

Türkiye’de ve dünyada 2021 yılının ilk aylarında kademeli olarak aşılama çalışmaları başladı. Aşılama çalışmalarının yaygınlaşması ise yaz aylarında gerçekleşti. Ülkemizde uygulanan kısıtlamalarında 2021 yazında kaldırılmasıyla 2 doz aşılanan vatandaşlar, özledikleri seyahatlerine hızla geri döndüler. Ülkeler de 2021 yazında sınırlarını 2 doz aşılanmış olma şartıyla açmaya başladılar. Bu sayede yurt dışı uçuşların seyahat sektöründeki payı da hızla artış gösterdi.

pandeminin etkisi

Yüzbinlerce turist Türkiye’ye akın ediyor

Türkiye, her tatil anlayışına uygun seçeneklere sahip olması nedeniyle dünyadaki turistlerin seyahat listelerinin ilk sıralarında yer alıyor. 2022 yılının Nisan ve Mayıs aylarında Enuygun, global markası Wingie ile 95 farklı ülkeden yüzbinlerce turisti Türkiye’ye getirdi. 2022’nin ilk çeyreğinde yurt dışı uçak bileti satışları geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine kıyasla 5 kat artış gösterdi. Yabancı turistlerin tercih ettiği şehirler listesinde ilk sırayı İstanbul alıyor. Listede sırasıyla İzmir, Ankara, Antalya ve Adana da bulunuyor.

Uçuşlarda maske zorunluluğu devam ediyor

Türkiye dahil olmak üzere birçok ülke günlük hayatta maske zorunluluğu uygulamasını kaldırmış olsa da yolcular uçaklarda maske takmaya devam ediyor. Ancak uçuşlarda devam eden maske uygulamasının yolcuların uçuş sıklıklarını engellemesi ya da azaltması gibi bir durum söz konusu değil.

Yurt dışından Türkiye’ye gelecek yolcuların sadece son doz aşıyı 14 gün önce olmuş olacak şekilde 2 doz aşı olduğunu gösteren belgelerini göstermeleri gerekiyor. Aşı olmuş yolculardan PCR testi istenmiyor. Dünyanın birçok ülkesi de aşılandığını gösteren belgeyi ibraz eden turistleri ülkelerine kabul ediyor.

pandeminin etkisi

Latest Posts

POPULER