Orhan Birdal ‘ın Yeni Görevi

0
197
Devlet Hava Meydanları İşletmesi eski Genel Müdürü ve 26. Dönem AKP İstanbul Milletvekili Adayı Orhan Birdal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı’na getirildi.
orhan birdal foto

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) eski Genel Müdürü ve 26. Dönem AKP İstanbul Milletvekili Adayı Orhan Birdal, boşta bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı’na Vekaleten görevlendirildi.

Deniz Haber Ajansı’nın aldığı bilgiye göre; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, boşta bulunan 5. Müsteşar Yardımcılığına görevine, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) eski Genel Müdürü Orhan Birdal’ı görevlendirdi.

Diğer taraftan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı ve Seçim Hükümeti Bakanı Feridun Bilgin‘in Başbakanlık Müşavirliğine getirilmesi ile birlikte, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile olan ilişiği kesildi. Müsteşar Vekilliğine Özkan Poyraz yeniden görevlendirilirken, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdür Yardımcılığını Vekaleten yürüten Mustafa Kızılkaya, görevden alınarak müşavirliğe gönderildi.

ORHAN BİRDAL KİMDİR?

1958 yılında Erzincan’ın Kemah İlçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1980 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulundan mezun olan Birdal, 1990 yılında ise Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisansını tamamladı.

Orhan Birdal, memuriyet hayatına 1976 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumunda başladı. 1982 yılında DHMİ bünyesinde Atatürk Havalimanı’nda Hava Trafik Kontrolörü olarak havacılık sektörüyle tanışan Orhan Birdal, daha sonra sırasıyla Erzincan’da Hava Trafik Kontrolörü ve Havaalanı Müdürlüğü, Nevşehir Kapadokya, Trabzon ile İzmir Adnan Menderes Havalimanları Başmüdürlüğü görevlerinin ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü İşletme Daire Başkanlığı görevinde bulundu.

2003 yılında DHMİ Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunan Birdal, 2007 yılında DHMİ Genel Müdürlüğü görevine geldi ve 2015 yılında bu görevden alındı. 26. Dönem AKP İstanbul Milletvekili adayı olan Orhan Birdal, evli ve dört çocuk babasıdır.

Haber: Recep CANPOLAT / Deniz Haber Ajansı