Ordu- Giresun Havalimanı’nda 420 uçakla 53 bin 226 yolcu taşındı.

0
91

Havas_ordu_giresun_1Türkiye’de deniz üzerine yapılan ilk havalimanı olan, Mayıs ayında hizmete giren Ordu- Giresun Havalimanı‘nda şu ana kadar 420 uçakla 53 bin 226 yolcu taşındı.

Türkiye’de ve Avrupa’da deniz üzerine yapılan ilk havalimanı olan Ordu’nun Gülyalı İlçesi’ndeki Ordu- Giresun Havalimanı Mayıs ayında hizmete girdi. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nin resmi internet sitesinde yer alan havalimanlarının Temmuz ayı sonu istatistiklerine göre, Orgi‘nda açıldığı günden itibaren 420 uçakla 53 bin 226 yolcu taşındı.

Ordu-Giresun Havalimanı’nda bulunan Gümrük Müdürlüğü, Samsun’da ki Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veriyor.

3 MİLYON YOLCU KAPASİTESİNE SAHİP
Yapımına 2011 yılında başlanan Ordu’nun Gülyalı ilçesi ile Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında inşa edilen havalimanı 22 Mayıs 2015’te hizmete açıldı. Türkiye’de ve Avrupa’da deniz üzerine inşa edilen ilk ve tek havalimanı olma özelliğinin yanı sıra yılda 3 Milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip. Günde 2 bin seferle yaklaşık 36 milyon ton taşın denize doldurulmasıyla yapılan havalimanının daha konforlu olması için piste “stone mastic asfalt” döküldü. Havalimanı’nın yapımında kullanılan 36 milyon ton taş için kamyonlar 950 bin sefer yaptı. Proje maliyetinin 290.000.000 TL olması beklenirken 300.000.000 TL civarında harcama yapıldı.

Ordu-Giresun Havaalanı’na her gün İstanbul Atatürk,İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara’dan karşılıklı birer sefer düzenleniyor. Mevcut seferlerin ihtiyacı karşılamayacak noktaya geldiği ifade ediliyor. Sefer sayısının az yolcu sayısının fazla olması nedeniyle bilet fiyatları da en üst sınırdan satılıyor.

Artan yolcu sayısını göz önüne alan Anadolu Jet 25 Ekim tarihinden itibaren halen tek sefer düzenlediği İstanbul Sabiha Gökçen uçuşlarını ikiye çıkartacak.