Önümüzdeki aylarda yaklaşık 200 Avrupa havalimanı iflasla karşı karşıya kalacak

0
2192

ACI EUROPE bugün, yolcu trafiğinin yıl sonuna kadar toparlanmaya başlamaması halinde, tahmini 193 havalimanının önümüzdeki aylarda iflasla karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıda bulundu. Bu havalimanları 277 bin iş gücü ve 12,4 milyar Euro Avrupa GSYİH’sı anlamına geliyor.

Hükümetler gerekli desteği sağlamak için adım atmazsa, Avrupa’nın hava taşımacılığı sisteminin önemli bir kısmının çökme ihtimaliyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor.

Bugün yayınlanan veriler şunları göstermektedir:

  • Eylül ayında Avrupa havalimanlarında yolcu trafiğinde bir önceki yıla göre% 73 düşüş
  • Eylül ayında 172,5 milyon yolcunun daha kaybedilmesi, Ocak 2020’den bu yana kaybedilen toplam yolcu hacmini 1,29 milyara çıkardı
  • Ekim ortası itibarıyla, yolcu trafiği geçen yılın aynı dönemine göre% 75 oranında azaldı ve AB / AEA / İsviçre / Birleşik Krallık havalimanlarında% 80 düşüşe ulaştı.

İflasla karşı karşıya olan havalimanları, esas olarak yerel topluluklara hizmet veren ve bu toplulukların ayrılmaz bir parçası olan bölgesel havalimanlarıdır. Aynı zamanda, daha büyük Avrupa havaalanları ve merkezleri kritik finansal riskten muaf değil. Maliyetleri tamamen düşürdüler ve bilançoları desteklemek ve acil durum hazırlıkları inşa etmek için finans piyasalarına başvurdular.

Borçtaki bu ani artış ( Avrupa’nın en büyük 20 havalimanı için 16 milyar Euro ) normal bir yıldaki gelirlerinin yaklaşık% 60’ına denk geliyor. Bu havalimanlarının binlerce yüksek vasıflı işçiyi atıl hale getirmek zorunda kalmasıyla birlikte, onların geleceklerini açıkça tehlikeye atmaktadır.

ACI EUROPE Genel Müdürü Olivier Jankovec, “İkinci bir dalganın ortasında, güvenli hava yolculuğunun sağlanması birincil endişemiz olmaya devam ediyor. Virüsün taşınıp saçılma risklerini olabildiğince azaltmamız çok önemli. Uygulanamayacak karantinalar yerine hava yolcularını test ederek bu riskleri azaltma konusunda çok daha iyi bir iş çıkarabiliriz. “

Bugün yayınlanan rakamlar, dramatik biçimde kasvetli bir tablo çiziyor. Krizin sekizinci ayında, Avrupa’nın tüm havalimanları kazanamadan nakit para tüketerek açık kalmayı başardı. Gelirler, operasyonların maliyetlerini karşılamaktan uzak. Hükümetlerin testten ziyade mevcut karantina dayatması, Avrupa’nın havalimanlarını her geçen gün istenmeyen sona yaklaştırıyor. “

Resim
Resim
COVID 19 almost 200 airports are facing insolvency 1