Nijerya’da yakıt krizi uçuşları iptal ettirdi

0
80

uçak coverNijerya‘da yakıt krizi nedeniyle iki havayolu şirketi cumartesi uçuşlarının çoğunluğunu iptal etti.

Ülkedeki genel seçimin hemen öncesinde, yeni hükümetin rafine petrol ithalatçılarına ödeme yapmayacağı söylentilerinin ardından ithalatçıların yakıt tedarik etmeyi reddetmesi üzerine çıkan kriz sonucu, yakıt bulamayan ulaşım firmaları ücretlerini hızla artırdı.

Kriz, bu hafta sonu çok sayıda benzin istasyonunun kepenk indirmesiyle, birkaç istasyonun da resmi fiyatın üzerinde rakamlarla satış yapmasıyla daha da kötüleşti.

Arik ve Aero Contractors adlı havayolu şirketleri, yakıt bulamadıkları için cumartesi uçuşlarının büyük çoğunluğunu iptal etti.

Havayolu şirketleri internet sitelerinde, başkent Lagos’ta uçak yakıtı kıtlığı nedeniyle bazı uçuşların rötarlı gerçekleştiğini, bazılarının da iptal edildiğini açıkladı.

Krizin önümüzdeki günlerde daha da kötüleşmesinden endişe ediliyor.

Ulaşım firmaları, yakıtın pahalı olması nedeniyle bilet fiyatlarını artırdıklarını belirtirken, halk petrol ithalatçılarını kara borsacılık yapmakla suçluyor.

Hükümet ve Ulusal Petrol Kurumu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Günde 2 milyon varilden fazla petrol üreten Nijerya’da yeterli rafineri bulunmadığı için, ülke rafine petrol ihtiyacını ithalatla karşılıyor.

AA