Ne çabuk unuttuk

0
142

Lavrov: Ukrayna’da düşen Malezya yolcu uçağına ilişkin soruşturma sekteye uğramamalıdır

Sergey Lavrov, Ukrayna’da düşen Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi yolcu uçağına ilişkin yürütülmekte olan soruşturmanın tıpkı Kiev’deki keskin nişancılar olayına ya da Odessa’da yaşanan trajediye ilişkin olarak yürütülen soruşturmalarda olduğu gibi sekteye uğratılmaması gerektiğini belirtti.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada, Ukrayna’da düşen Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi yolcu uçağına ilişkin yürütülmekte olan soruşturmanın tıpkı Kiev’deki keskin nişancılar olayına ya da Odessa’da yaşanan trajediye ilişkin olarak yürütülen soruşturmalarda olduğu gibi sekteye uğratılmaması gerektiğini belirterek, Moskova’nın söz konusu olayların faillerinin hakim karşısına çıkartılması için ısrarla çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

İngiliz The Daily Telegraph ve Russia Beyond the Headlines’a verdiği röportajda, ‘‘Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO’nun bahsi geçen süreçte daha etkin bir rol üstlenmesini isterdik. Bize göre BM ve ICAO söz konusu soruşturmanın bir an önce tamamlanması ve ilgili soruşturmadan tatmin edici sonuçlar elde edilmesi amacına uygun olarak mevcut uluslararası çabaların tamamını koordine etmelidir. Rusya meydana gelen trajediye ilişkin olarak kendi uyduları aracılığı elde ettiği tüm bilgi, belge ve verileri uluslararası kamuoyuna net bir şekilde açıklayan tek devlettir. Diğer devletlerden de elde ettikleri tüm bilgi ve verileri paylaşmalarını bekliyoruz’’ şeklinde konuşan Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’nin 2166 sayılı kararının hayata geçirilmesini önlemeye yönelik olarak sergilenen tutum ve icraatları ise üzüntü ile karşıladıklarını ifade etti. Bilindiği üzere BM Güvenlik Konseyi’nin 2166 sayılı kararı Malezya Havayollarına ait Boeing’in düştüğü bölgedeki tüm çatışmaların sonlandırılarak soruşturma boyunca bölgede ateşkes ilan edilmesini öngörüyor. Ayrıca yine aynı kararın 13. maddesine göre, BM Genel Sekreteri’nin BM Güvenlik Konseyi’ne ilgili soruşturmada elde edilen tüm ilerlemelere ilişkin olarak düzenli olarak rapor vermesi gerekiyor.

Dışişleri Bakanı Lavrov, basın kuruluşlarına verdiği özel röportajı, ‘‘Ukrayna’daki mevcut iktidar, uçağın düştüğü bölgede ateşkese gidilmesini öngören talebi 10 gün boyunca yerine getirmemiştir. 2166 sayılı karara tam olarak uyulması hususunda verdiğimiz öneri ise BM Güvenlik Konseyi nezdinde ABD, İngiltere ve Litvanya tarafından veto edilerek engellenmiştir. Öte yandan verdiğimiz öneriyi engelleyen bu devletler ve diğer birtakım devletler de eş zamanlı olarak Rusya’yı hedef göstermek suretiyle bazı asılsız suçlamalar ileri sürmüşlerdir’’ şeklindeki ifadelerle tamamladı.


Tamamını oku: https://turkish.ruvr.ru

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here