Moskova İşin Peşini Bırakmıyor – Rusya Endişeli

0
87

Batı’nın Ukrayna’da Malezya yolcu uçağının düşme nedenlerini araştırma konusuna ilgi eksikliği Rusya’yı endişelendiriyor.

Kontrol kulesi görevlilerin konuşmaları sır gibi saklanıyor. Kara kutuların deşifre edilmiş bilgileri açıklanmadı. Kiev ve siyasi taraftarlarının trajedinin suçlularını tespit etmek değil gizlemek istedikleri izlenimi oluşuyor.

Doğu Ukrayna’daki (Donbass) uçak faciasında, kimliği tespit edilmeyen ve toprağa verilmeyen cesetler var. Ancak sanki dünya bu olayı unutmuş gibi. Bu konu, Batı medyasının haber bültenlerinden tamamen çıkarıldı. Uluslararası örgütlerin toplantılarında da görüşülmüyor. Tek bir soruya bile yanıt verilmediğini, ancak bunun kimseyi de endişelendirmediğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov şunu söyledi:

“Kalan herkesin bu soruşturmaya ilgi kaybettiği izlenimi oluşuyor. Rusya ve milislere yönelik ilk sert ve hatta histeri sınırındaki suçlamaların ardından, bu gayrette bulunan herkes şimdi inatla susuyor. Aslında bu çok ciddi soruna dikkat çekmeye çalışan tek biziz. BM Güvenlik Konseyi’nin 2166 saylı kararını uygulamaya çağırıyoruz. Facianın ertesi günü bu karar kabul edilirken, içinde uçak enkazlarının düştüğü yerin etrafında ateşkesin sağlanması çağrısı vardı. Ukrayna hükümeti aleni bir şekilde ateşkesin olmayacağını ve bu yeri milislerin elinden alacaklarını açıklarken endişeleri dile getiren neredeyse tek bizdik. Biz, BM Güvenlik Konseyi’nin bu konuya dikkat etmesi ve kendi kararına uyulmasını talep etmesi için çağrıda bulunurken Amerikalılar, İngilizler ve Litvanyalılar bunu yapmaya izin vermediler.”

Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağı, 17 Temmuz günü Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a uçuyordu. Uluslararası ulaştırma koridoru savaşın yaşandığı Ukrayna üzerinden geçiyordu. Boeing aniden uçuş parametrelerini değiştirerek aktif çatışmaların yaşandığı bölgeye yöneldi ve irtifayı düşürdü. Ve Donbass milislerinin kontrolündeki topraklara düştü. Mürettebat neden güzergah değiştirdi? Bu sorunun yanıtını, iyi durumda olan ve İngiltere’ye teslim edilen kara kutular verebilir. Facia günü Ukrayna semalarındaki uçuşları yöneten kontrol kulesi görevlilerinin konuşma kayıtları da durumu açıklayabilir. Ukrayna havacılık servisi çalışanları da trajedi nedenlerine ışık tutabilir. Ancak tüm bu bilgilere gizlilik derecesi verildi. Ölenlerin yakınları ve etkilenen ülkelerin halkları susuyor ve sabırla birilerinin, 298 kişinin ölümünden kimin suçlu olduğuna dair bilgiyi paylaşmaya tenezzül edeceği günü bekliyor. Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Acar Kurtov şunu söyledi:

“Ölenlerin yakınlarının neden sustuğunu açıklayamam. Muhtemelen susmuyorlar da ancak sesleri duyulmuyor. Diğer taraftan Batı’daki devlet ve özel medyanın neden sustuğu anlaşılabilir bir durum. Bu medya, ilgili devlet kurumları tarafından vergi sistemi ve yönetim sistemi üzerinden kontrol ediliyor. Büyük olasılıkla bu konuda tartışmaların sonlandırılması talimatı verilmiştir”

Ancak Kiev ve taraftarlarının, bu olayı örtbas etme ve böylece suçluları koruma çabası başarısız olacak. Moskova’nın gerçeği bulmak niyetinde olduğunu açıklayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bunun sadece Malezya yolcu uçağı için geçerli olmadığını da kaydetti. Savaş uçağının Lugansk Valiliği binasına saldırısı, Nazilerden kaçarak sendika binasına saklanmaya çalışan onlarca kişinin diri diri yakıldığı Odessa’daki bu korkunç cinayet ve Ukrayna ordusunun BM simgelerini taşıyan helikopterleri kullanması, Moskova tüm bu suçların unutulmasına izin vermeyecek. Ukrayna’da son aylarda işlenen suçlar soruşturulacak. Ukrayna’da bu ve diğer sayısız suçları işleyenler adalete teslim edilecek.

 Rusyanın sesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here