Milli Gözetim Radarı göreve hazır

0
226

radar3Türkiye’nin ilk 60 deniz mili menzile sahip milli radarı MGR (Milli Gözetim Radarı) , tüm testlerden başarı ile geçerek kullanıma hazır hale geldi.

 

 

DHMİ-TÜBİTAK BİLGEM işbirliği ile 2010 yılında başlatılmış olan “Kuş Radarı  (KUŞRAD) Ar-Ge Projesi” kapsamında geliştirilen Milli Gözetim Radarı,  ICAO ve EUROCONTROL tavsiye ve standartlarına uygun olarak tasarlandı.

 

 

Dünyada yaygın olarak kullanılan PSR (Primary Surveillance Radar- Birincil Gözetim Radarı)’ın tüm teknik özelliklerine sahip bulunan Milli Gözetim Radarı,  aynı anda 1000’e kadar hedefin takibini yapılabilme özelliği ile dikkat çekiyor.

 

 

Milli Gözetim Radarının, ihtiyaç duyulan Havalimanlarımıza kurulması ve yurtdışına pazarlanması hedefleniyor.

 

 

MGR – HAVA TRAFİK GÖZETİM RADARININ BAZI ÖZELLİKLERİ

 

 

Sivil veya askeri hava trafik kontrolü ve yağış durumunu belirlemeyi amaçlayan temel gözetim radar (PSR) sistemi,  bir S-bant katı hal Doppler darbe radarı özelliğine sahiptir. Milli Gözetim Radarı, bu sistemin tüm teknik özelliklerini de taşıyor.

 

 

Radar ile Eşevreli ileri sayısal işaret işleme yöntemleri ile farklı hava koşullarında 60 deniz mili menzilde hava taşıtlarının tespiti ve takibi gerçekleştirilebiliyor.

 

 

Bu sistem ile hassasiyet zaman kontrolü (STC) uygulaması, adaptif kargaşa haritası ve Doppler süzgeçleri ile hareketli hedef tespiti (MTD) ve kargaşa azaltma işlemleri gerçekleştirilmekte, aynı anda 1000’e kadar hedefin takibi yapılabiliyor. Ayrıca, sistemdeki yağış kanalı ile 4°’ye 2 deniz mili çözünürlükte 6 kademeli yağış şiddeti bilgisini ve yağış bölgelerinin 2 boyutlu konumunu elde etmek mümkün.

 

 

ARGE PROJELERİMİZ KÜRESEL ÇAPTA İLGİ GÖRÜYOR

 

 

Diğer hizmet alanlarında olduğu gibi ARGE’de de önemli atılımlar gerçekleştiren kuruluşumuz, önemli Araştırma, Geliştirme projeleri üzerinde çalışıyor. Bu projeler, uluslararası teknoloji fuarlarında büyük ilgi uyandırmakta ve beğeni topluyor.

 

 

Son olarak İspanya`nın başkenti Madrid’de açılan Hava Trafik Yönetimi (ATM) Dünya Havacılık Fuarı (World Exhibition)’nda  sergilenen Kuş radarı, ATC Simülatörü, Hava Aracı takip sistemi ve Hava Trafik Kontrolörü seçme yazılımı ile Uçuş Bilgi Sistemi ARGE Projelerimiz, fuarı ziyaret edenler   tarafından büyük beğeni topladı.