Meme kanserli kadınlar için “Umutlar Çiçek Açsın” tişörtleri Japon Sanat Festivali’nde

0
82

Japon Sanat Merkezi’nin önemli etkinliklerinden biri olan ve bu yıl ikincisi düzenlenen Japon Sanat Festivali, Japon kültürüne ve sanatına dair ilgi çekici etkinlikleriyle 2-3 Haziran tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecek.
Metastatik meme kanserli hastalara umut vermek için çalışan ve festivaldeki bir stant ile yer alacak olan hasta derneklerine bağışta bulunan herkese, umudu simgeleyen Japon kiraz çiçeği tasarımlı “Umutlar Çiçek Açsın” tişörtü hediye edilecek.

Umutlar Çiçek Açsın projesi hakkında: 
2016’da hayata geçen proje kapsamında, metastatik (ileri evre) meme kanserinde umudun var olduğunu vurgulamak üzere bir tişört tasarlandı ve elde edilen gelir meme kanseriyle mücadele veren Kanserle Dans Derneği ve Europa Donna Türkiye’ye bağışlandı.

Festivalin detaylı programı için: https://japonsanat.com/

Europa Donna Türkiye Hakkında
Europa Donna (Avrupa Meme Kanseri Koalisyonu) bağımsız ve kar amacı gütmeyen, üyeleri Avrupa ülkelerindeki bağlı gruplardan oluşan bir organizasyondur. Şu anda Türkiye dahil 46 üyesi bulunmaktadır. Europa Donna’nın Türkiye ayağı olan Türkiye Meme Hastalıkları Koalisyonu Derneği, 2001 yılında kurulmuştur. Derneğimiz, Europa Donna’nın 10 amacını Türkiye’de gerçekleştirmek için gönüllü üyeleriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Meme kanseri konusunda farkındalığın artırılması, erken tanı ve tedavi olanaklarının yaygınlaştırılması ve tıpta meme kanseri konusunda uzmanlaşmanın artırılması için çalışmaktadır.

Kanserle Dans Derneği Hikayesi
Kurucu üyeleri iki arkadaş olan, Esra ÜRKMEZ ve Ebru TONTAŞ babalarının kanser olması ile başlayan bir süreçte; tedavi şekilleri, beslenme, ilaç ve yan etkileri hakkında doğru ve araştırılmış bilgi ihtiyacı sonucu, Nisan 2012’de Kanserle Dans blog ve Facebook sayfası ile sosyal medyada bilgi paylaşımına başlamış, ardından Ocak 2013’te ABD’de ve Mayıs 2013’te Türkiye’de dernek olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Hastaların kansere ilişkin daha detaylı bilgiye ulaşması için blog oluşturan ikili, 2013 yılının başında “araştırmaya dayalı bilgi”, “pozitif enerji”, “birebir ilgi” ve “gönüllülük” gibi ilkelerle Kanserle Dans Derneğini kurdu. Kanserli hastaların dans ederek hayata tutunması çalışmalarıyla adını duyuran dernek, internet üzerinden izlenebilen canlı ve interaktif seminerler düzenlemeye başladı.