Malezya’lı İslami havayolu Rayani Air’in uçuşları durduruldu

0
148
Malezya havacılık otoritesi, ülkenin ilk ‘İslami’ hava yolu şirketi Rayani Havayolları’nın uçuşlarını durdurma kararı aldı.
Sivil Havacılık Dairesi (DCA) , uçuşların emniyet denetimi ve yönetim konusundaki kaygılar nedeniyle havayolunun uçuş sertifikasının iptal edildiğini belirtti.

Başörtülü kabin memurları çalıştıran ve alkol servisi yapmayan, helal yemekler servis eden şirket seferlerine geçtiğimiz yıl sonunda başlamıştı.

180 yolcu kapasiteli İki adet Boeing 737-400 uçak filosu, sekiz pilot ve 50 mürettebattan oluşan havayolu , Kuala Lumpur ile Malezya’nın kuzeyindeki Kota Bahru arasında sefer yapıyordu. Şirket ayrıca Malezya’dan Suudi Arabistan’a hac ve umre seferlerine de başlamayı hedefliyordu.

Rayani Havayolları’nın uçuşlarının bakım konusunda eksiklikleri olduğu ve yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle personeline maaş veremediği için durdurulduğunu belirten Malezya Havacılık Otoritesi, bu konuda kuralların tüm şirketler için geçerli olduğuna dikkat çekti. Şirketin pilotları geçen yıl ay maaş alamamaları nedeniyle greve çıkmıştı.

Filosunda iki uçağa sahip olan şirket,

rayaniair