Malezya Uçağını kim düşürdü?

8
132
© Photo: REUTERS/Maxim Zmeyev
© Photo: REUTERS/Maxim Zmeyev
© Photo: REUTERS/Maxim Zmeyev

Kimin düşürdüğü henüz netleşmedi

Malezya Havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesinin üzerinden 4 ay geçti.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a gitmek üzere havalanan Malezya Havayollarına ait yolcu uçağının Ukrayna’nın doğusunda düşürülmesinin üzerinden neredeyse 4 ay geçti.

Uçağı kimlerin düşürdüğü hala netleşmedi.

Ölenler için Amsterdam’da tören düzenlenirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki Rusya yanlılarının soruşturmayı engellemeye çalıştıkları yolundaki suçlamayı reddetti.

Törende, uçakta ölenlerin isimleri, arkadaşları ve yakınları tarafından teker teker okundu.

Hollanda Kralı Willem Alexander ve Başbakan Mark Rutte’nin de katıldığı törende saygı duruşunda bulunuldu, mumlar yakıldı, şiirler okundu.

Hollanda Başbakanı Rutte, uçağa ne olduğu konusundaki soruların hala cevapsız kaldığına dikkat çekti.

200’ü Hollandalı 298 kişinin bulunduğu uçağı, Rusya yanlılarının yine Rus yapımı füze ile düşürdüğü ileri sürülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’daki Rusya yanlılarının soruşturmayı engellemeye çalıştığı yolundaki suçlamaları asılsız olarak nitelendirdi.

Putin, soruşturmayı asıl engellemeye çalışanın, olay yerini sürekli topçu ateşine tutan, uzmanları çalışamaz hale getiren Ukrayna ordusu olduğunu savundu.

“Uçağın düştüğü yerin Rusya yanlılarının kontrolünde olduğu tam bir yalan” diyen Putin, Moskova’nın tarafsız ve bağımsız bir soruşturmadan yana olduğunu söyledi.

Hollandalı uzmanlar tarafından yayınlanan ön raporda, uçağın füze ile düşürüldüğü yolunda bir ibare bulunmuyor, “birden fazla yüksek enerjili obje uçağa çarpmıştır” deniliyor.

Uzmanlar, çatışmalar yüzünden ancak birkaç gün olay yeri incelemesi yapabilmişti. Hollanda hükümeti, uçağın enkazını bu hafta içinde Hollanda’ya götürmeyi planlıyor.

TRT Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here