Latest Posts

Liman Lojistiğine güncel bir yorum

81 / 100

Liman Lojistiğine güncel bir yorum

Sayın Mehmet Öncü ADİYAN‘ın liman lojistiğine ilişkin yorumunu paylaşıyoruz.

Günlük 9 saat sürüş sınırı olan bir kamyon liman giriş çıkışlarında 5 saat kaybeder ise 4 saatte en fazla nereye gidebilir ?

Bunun ekonomik maliyetini kim hesaplamalıdır ?
Bugün kısa vadede farkında olunmayan bu maliyet yavaş yavaş lojistik hizmet sağlayıcıların önüne kara kaplı bir defter ile konduğunda fiyatlar yukarı yönlü olacak , buda ihracat/ithalatçıya ekstra bir maliyet oluşturmayacak mıdır ?

Hep söylüyorum artık kara taşımacılığında hizmetten hemen sonra süreyi pazarlayacağız. Minivanların öne cıkması bunun ilk işareti idi. Takograf yok , kapıda bekleme yok . Motto bu idi değil mi ?

ALİAĞA – DENİZLİ – ALİAĞA rutunda 1 günlük operasyon olarak fiyatlanan taşıma 9 saatlik takograf süresi ile 5 saatini limanlarda kaybederse kaç gün haline gelir ? Tüm Denizli ihracatını tren ile organize edemeyeceğimize göre verimli takograf süresi kullanacağız.

Peki 5 Birim olan navlun 7 birime fırlarsa ne olur ?
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın web sitesinde paylaşılan verilerde * ( En alttaki veriler OCAK-NİSAN 2022 TOTAL) Aliağa ve İzmir Limanları’nda 3.317.000 konteyner hareketi olduğunu söylüyor.

Altta paylaştığım listede gri ile boyanan bölümler TEU cinsinden olduğu için aşağıda oranı hesaplamak için bir bilgi girdim , Yani her 4 konteynerde 1 tanesi 20lik 3 tanesi 40lıkmıs. Buda TEU bazlı verilerde sadece Nisan ayında kaç tır ila hareket edildiğini göstermiş oluyor.

1653223856787

İzmir’in Akdeniz ve Karadeniz’in tam ortasında bir HUB olma şansı Çandarlı Limanı‘ndan hala ses yok ; halihazırda bir liman daha eklenmesi yada limanların genişlemesine izin verilmesi ileride bölgenin parlayan yıldızı olacak olan Aliağa Organize Sanayi’nin ( Demiryolu bağlantısı ile) bu rakamları çok daha ileriye taşıyacaktır.

İyi Pazarlar !

Yazar: Mehmet Öncü ADİYAN

liman lojistiği

Latest Posts

POPULER