Libya'ya uçuşlar durduruldu

0
132
Mısır, güvenlik gerekçesiyle Libya’dan gelen ve giden bütün uçak seferlerini iptal ederken, Tunus da Libya’nın bazı kentlerinden yapılan uçuşları süresiz durdurdu.

Tunus Ulaştırma Bakanlığı, Libya’nın Mitika, Mısrata, ve Sirte kentlerinden Tunus’a yapılan bütün uçuşların, güvenlik gerekçesiyle ikinci bir emre kadar iptal edildiğini duyurdu.

Açıklamada, kararın güvenlikle ilgili acil bir durum olduğu, önleyici bir karar niteliğinde olduğu ve süresiz bir uygulama olduğu vurgulandı. Bakanlığın, ilgili bütün birimlere Tunus’ta bulunan Libyalılar’a ülkelerine dönene kadar en iyi şartların temin edilmesi talimatı verdiği de ifade edildi.

Libya’nın resmi haber ajansı LANA’nın haberine göre ise, Libya Hava Gözlem İdaresinin, Mısır havaalanları yönetimine, hava sahasının Mısır’a kapatıldığını iletmesinin ardından Mısır da, Libya’ya giden ve gelen tüm uçak seferlerini iptal etti.

Mısır’ın uçuşları ne zamana kadar durdurduğu konusunda bilgi verilmedi.

Güvenlik sağlanamadı

Libya’da 17 Şubat 2011’de başlayan ve 42 yıllık Muammer Kaddafi iktidarına son veren devrimin ardından, bazı bölgeleri ve uluslararası havalimanını kontrol eden silahlı gruplar ile orduya bağlı güçler arasında çatışmalar çıktı.

Olayların şiddetlenmesi üzerine Türkiye ve ABD’nin de arasında bulunduğu bazı ülkeler, burada bulunan diplomatik misyonlarını boşaltıp vatandaşlarını tahliye etmişti.

Kaynak: Al Jazeera

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here