Liberya ile İkili Havacılık Anlaşması imzalandı

0
117
liberya

Liberya’ya Uçuş Kapısı Açıldı…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Liberya ile imzaladığı Hava Ulaştırma Anlaşması ile Türkiye’nin dünya genelinde uçuş ağı 164 ülkeye ulaştı.
Türkiye ve Liberya Sivil Havacılık Otoriteleri’nin 20-21 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdikleri müzakereler sonunda iki ülke arasında uçuşların başlamasına olanak sağlayan İkili Havacılık Anlaşması imzalandı.
Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri KESİCİ ve Liberya Sivil Havacılık Genel Müdürü Richelieu A. WILLIAMS tarafından parafe edilen anlaşma ile, her iki ülkenin tayin ettiği hava taşıyıcılarının üçüncü taraf dâhil olmak üzere; kod paylaşımı, bloke yer ve benzeri ticari konularda işbirliği yapmalarına olanak sağlandı.
İmzalanan Mutabakat Zaptı’na göre; Türkiye’deki tüm noktalardan Liberya’nın başkenti Monravia’ya haftalık 21 frekans yolcu 14 frekans kargo hakkı edildi. Bu anlaşma ile, Türk taşıyıcıları Afrika kıtasındaki nüfusun yüzde 98’sine, ekonomisinin de yüzde 99’una erişim imkânı elde etti. 
Liberya ile imzalanan anlaşma ile Türkiye’nin 54 Afrika ülkesi içinden anlaşma yaptığı ülkelerin sayısı 52’yi bulurken, ICAO üyesi 191 ülke içinde ise 164’e ulaşmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here