Korean Air, Asiana’yı devralıyor

0
1258

Kore Hava Yolları, (KAL) koronavirüs salgınından kurtulmasına yardımcı olmayı amaçlayan hükümet destekli bir anlaşma ile  Asiana Havayollarını devralacağını açıkladı.

KAL Pazartesi günü, Asiana’da 1.5 trilyon Won (1.35 milyar $) değerinde yeni hisse ve 300 milyar Won değerinde tahvil satın alacağını ve daha küçük bir havayolunun % 63.9 hissesini vereceğini duyurdu. Devralmayı finanse etmek için KAL, 730 milyar Won’u ana şirketi Hanjin KAL’dan olmak üzere hissedarlarından 2.5 trilyon Won toplayacak.

Aynı günün erken saatlerinde, devlet kredisi veren Kore Kalkınma Bankası, Hanjin KAL’a 800 milyar Won’luk yatırım yaparak, devralmayı finanse etmeye yardımcı olacağını duyurdu. KAL da bu fonları Asiana hisselerini satın almak için kullanacak.

Vergi mükelleflerinin parasıyla desteklenen devralma ile, Kore havacılık endüstrisinin geleceği konusundaki endişelerini kaldırmayı ve daha güçlü bir ulusal bayrak taşıyıcısının pandemi sonrası çalkantılı ortamda ilerleyebileceği umuluyor.

Bu birleşme sonucu havayolu dünyanın en büyük 10 havayolundan bir tanesi olacak. Bu da rekabet gücünü arttıracak ve maliyetleri düşürecek.

Ayrıca Uzak Doğu bölgesinin bir merkezi olan Seul, havayollarının konsolidasyonu yoluyla daha fazla slotu güvence altına alındı. Küresel havayolları ile ortak girişimlerde artışa ve daha fazla transfer talebine yol açabilir, bu da iç hatların büyümesini teşvik edebilir.

Cirium filo verilerine göre Asiana, çoğu A380’ler, A350’ler ve A320 ailesi uçaklar dahil olmak üzere 82 uçaktan oluşan bir filoya sahip.

Bu arada Korean Air, 170’den fazla uçaktan oluşan daha büyük bir filoya sahip. Bunlar arasında A220’ler, A380’ler ve Boeing 777’ler ve 787’ler bulunur.